Joonas Loirin piina jatkuu: Tuomiosta valitettiin hovioikeuteen!

Musiikkivideo-ohjaaja Joonas Loirin oikeuspiina jatkunee tulevaisuudessa Helsingin hovioikeudessa. Kihlakunnansyyttäjä Jouni Peräinen ja asianomistajat ovat ilmoittaneet käräjäoikeudelle tyytymättömyyttä tuomioon.
Loiria syytettiin törkeän kiristyksen yrityksestä, törkeästä pahoinpitelystä ja tappeluun osallistumisesta, mutta hän sai 60 päivän ehdonalaisen tuomion ainoastaan perusmuotoisesta pahoinpitelystä.
Seiska tavoitti järkyttyneen Loirin alkuviikosta valituksen tiimoilta. Hän kertoi toivoneensa, että saisi jatkaa elämässään jo eteenpäin.
– Tieto valituksesta oli todella turhauttava uutinen. En olisi uskonut, että asiaa viedään enää eteenpäin. Tiedän, että olemme vahvoilla myös hovioikeudessa, mutta tämä piina saisi jo loppua, Loiri kommentoi.