Valtteri Bottas purki pettymykseen päättynyttä kauttaan helsinkiläisyökerhossa: murjotti yksin pilkkuun asti olutpullon äärellä - katso!

Formulakuski Valtteri Bottaksen toissa viikonloppuna päättynyt formulakausi päättyi rajuun pettymykseen.
Hän tuli päätöskisassa vasta viidenneksi ja sen myötä hän jäi viidenneksi myös koko MM-sarjassa, vaikka paremmalla suorituksella hänellä olisi ollut mahdollisuudet MM-sarjan kolmanteen sijaan. Pettymys näkyi Valtterista vielä seuraavana viikonloppuna Helsingin Apollo-yökerhossa, jossa hän juhli seurueineen lähes pilkkuun asti.
– Valtterin mukana oli 5–10 hengen seurue ja kaikki siihen kuuluneet olivat aika hiljaisia. Valtteri itse ei näyttänyt paljoa muiden kanssa puhua, vaan suorastaan murjotti yksin olutpullon äärellä. Paikaltaan hän ei juuri liikkunut mihinkään, yökerhokansa kertoo.

Valtteri nautti yökerhossa useamman Corona-oluen. Silminnäkijöiden mukaan hän ei kuitenkaan hoitanut pettymystään perinteisellä suomalaisella nollauskännillä, vaan juominen pysyi kohtuuden rajoissa, eikä hän vaikuttanut humalaiselta.
Seurueeseen kuului myös tunnettu saksalainen valokuvaaja Paul Ripke, jonka kanssa Valtteri jutusteli eniten.
