Uuden Vares-leffan yllätys: Legendaarinen Ruuhio on Seiskan toimittaja - video!
Näyttelijä ja teatterinjohtaja Mikko Kouki pestattiin Vares – Sheriffi -elokuvaan esittämään toimittaja Ruuhiota.
Reijo Mäen Vares-kirjoissakin seikkaileva Ruuhio on siirtynyt tulevassa rainassa Seiskan toimittajaksi. Roolihahmon uusien kujeiden myötä myös itse Ruuhio on entistä räväkämpi hahmo.
– Ensimmäinen ajatukseni oli se, etten pyytele roolissani keneltäkään anteeksi. Ruuhio tarttuu toimeen, neuvoo kuvaajaa ja miettii, mikä tekeillä olevassa jutussa myy. Siinä sitten otetaan kuvia hiirenpaskoista, patjoista ja tapeteista – mikä nyt sattuu kulloinkin olemaan olennaista. Hän kokeilee rohkeasti rajoja, Mikko Kouki taustoittaa.
– Toimittaja Ruuhio on tässä elokuvassa klassinen yhden kohtauksen sivuhahmo. Pienissä rooleissa kannattaa ottaa isojakin riskejä, että se jää mieleen. Harva näyttelijä haluaa jäädä vain harmaaksi massaksi.
Katso Mikko Koukin videohaastattelu Vareksen ensi-illasta!