Vuoden 2003 Tangokuningatar Saija Tuupanen on tehnyt pitkän päivätyön suursuosionsa eteen. Kesästä toiseen tanssilavoilla villitsevä tunteiden tulkki on sementoinut asemansa Suomen suosituimpana tanssittajana paitsi äänensä, myös ahkeran keikkailun ansiosta.
Vielä uransa alussa iskelmätähden usko oli toisinaan koetuksella, kun keikkakalenterissa saattoi kummitella vain yksi merkintä viikossa. Nyttemmin on normaalia, että Saija paahtaa lähemmäs 200 keikkaa vuodessa – siis silloin, kun korona ei sotke suunnitelmia.

– Parhaimpana vuotena matkamittariin kertyi yli 80 000 kilometriä. Se oli rankka vuosi, silloin istuttiinkin melkein koko ajan autossa. Mutta kyllä normaaleina vuosinakin kertyy helpostikin sellaiset 50 tuhatta – 65 000 kilometriä, Saija sanoo Seiskalle.
Kun auto on pakollinen työkalu, siihen on syytä satsata. Niin Saija on tehnytkin: hän on hankkinut saksalaisvalmistaja BMW:n valkoisen X6-katumaasturin. Hintava hankinta ei tosin ollut alkuperäisissä suunnitelmissa.
– En ole koskaan välittänyt erityisesti merkeistä, mutta sitten tämä auto vain tuli eteeni. Ihastuin Bemariini sattumalta.

Saija mietti ensin, paljonko on valmis satsaamaan autoon, mutta päätti lopulta hankkia Bemarinsa.
– Kun ajaa työkseen paljon, autoon ja turvallisuuteen kannattaa panostaa.