Taikuri Simo Aallon Kirsti-vaimo jätti työnsä ja ryhtyi miehensä yhtiökumppaniksi: Täydellinen työnjako!

Suomen tunnetuin taikuri ja kertaalleen taikuuden MM-kultaakin voittanut Simo Aalto on tehnyt pitkä uran taikasauva kädessä. Mikään ei ole tullut ilmaiseksi eikä Simo lepää vieläkään laakereillaan, sillä yhä ahkerasti keikkaileva lähitaikuuden mestari harjoittelee temppujaan jopa 12 tuntia päivässä.
– Aamuni alkavat sillä, että lyön takkaan tulet ja keitän kahvit. Sitten pyörittelen pari tuntia sormieni välissä kolikoita ja kortteja, kunnes vasta aamupalan jälkeen alkaa varsinainen treenaaminen. Päivässä kuluu helposti yli 12 tuntia harjoitteluun, Porvoossa asustava Simo paljastaa Seiskalle.
– Olen onnellisessa asemassa, kun saan paneutua täysillä siihen mitä rakastan. Siitä suurin kiitos kuuluu vaimolleni Kirstille, joka huutelee välillä syömään ja jota ilman tämä ei olisi mitenkään mahdollista.
Katso Simon Seiska-temppu tästä (artikkeli jatkuu videon jälkeen):
Simo ja Kirsti menivät naimisiin kesällä 1993. Vuotta myöhemmin Kirsti lopetti työnsä terveydenhoitajana ja ryhtyi Simon täysipäiväiseksi taika-apuriksi ja yhtiökumppaniksi.
– Simo tarvitsi kerran avustajaa temppuun, jossa nainen laitetaan laatikkoon, johon sitten työnnetään miekkoja. Siitä se alkoi.
– Työnjakomme on jo pitkään mennyt niin, että taiteellisena johtajana Simo vastaa edelleen tempuista ja minä avustan sekä hoidan keikkamme ja muut juoksevat asiat. Yhteistyömme toimii hirveän luontevasti, Kirsti kiittelee.

Simo ja Kirsti muistavat yhä ensimmäisen yhteisen näytöksensä. Se tapahtui 1990-luvulla Warkaus-salissa, johon Varkauden kaupunki oli tilannut pariskunnalta täysin yllättäen tunnin pituisen show'n.
– Pidin silloin esityksen mittaa aivan liian pitkänä. Sanoin, että puolen tunnin show on ihan maksimiaika lapsiyleisölle, Simo muistelee hymähtäen.
Sitten Kirsti keksi ehdottaa, että temppujen lisäksi esitystä rytmitettäisiin pienillä musiikkipätkillä sekä niin sanotuilla leijutuksilla, joissa lapsilla ja miksei aikuisillakin riitti hämmästeltävää.
Seitsemän lasta! Taikuri Simo Aalto ja Kirsti-vaimo: Aids yhdisti meidät!
– Niinpä me sitten rakensimme sellaisen tunnin show’n. Muistan meidän miettineen, että saas nähdä, tuleeko sinne ketään. Warkaus-sali on nimittäin valtavan iso, Kirsti muistelee hymyissä suin.
– Koko sali myytiin kokonaan loppuun, samoin sitä seuranneet keikat Nivalassa ja Ylivieskassa. Ihmisiä tuli ovista ja ikkunoista. Silloin tiesimme, että tämä toimii!
Simo ja Kirsti ovat parhaillaan Simon 60-vuotisjuhlakiertueella. Yli 40 vuotta kestänyt temppu-ura on tehnyt tehtävänsä, ja liput Suomen suosituimman taikurin esityksiin menevät kuumille kiville. Kysynnän vuoksi juhlakiertueelle on jouduttu sorvaamaan lisäesityksiä.
– On aina yhtä suuri ilo ilahduttaa kaikenikäistä yleisöä, Simo kiittelee.