Suoraa puhetta Sanna Marinista! Näin Hjallis Harkimo arvioi pääministerin onnistumista koronakriisissä: ”Se perataan vielä, kun nähdään lopputulos”

Hjallis Harkimo ja Sanna Marin
Mainos
Mainos päättyy

Pääministeri Sanna Marin (sd.) joutui heti tehtävänsä alkumetreillä poikkeusoloihin. Maailmanlaajuinen pandemiatilanne on historiallisen haastava, mutta Sanna on kerännyt laajalti kiitosta selkeästä sekä jämäkästä johtamistyylistään.

Maailman nuorimpiin pääministereihin lukeutuva Marin saa myös Hjallis Harkimolta puhtaat paperit.

– Mielestäni epidemiatilanne on hoidettu hyvin, mutta taloudenpidossa olisi toivomisen varaa. Se perataan vielä, kun nähdään lopputulos, Hjallis muotoilee.

Kansanedustaja Hjallis Harkimo kasvomaskikohusta: ”En halua olla koko jupakan kanssa missään tekemisissä!”

Mitä mieltä olet Uudenmaan sulun purkamisesta?

Mainos
Mainos päättyy

– Olisin pitänyt rajat vielä vähän aikaa suljettuina. En ymmärrä niitä puheita, joiden mukaan epidemia on levinnyt Helsingistä ympäri Suomea. Eihän se ole levinnyt kuin Kainuuseen ja siihen toiseen maakuntaan!

– Jos Uusimaa olisi pidetty pidempään suljettuna, olisimme saaneet hillittyä virusta ja seurattua ketjuja, joita pitkin se on tullut.

Ystävänsä koronavirukselle menettänyt Hjallis Harkimo: ”Tästä voi tulla samanlainen jokavuotinen epidemia kuin flunssasta!”

 
Mainos
Mainos päättyy
Ladataan