Stand up –koomikko Miika Pettersson: Vitsailu alkoi jo käräjäsaleissa – video!

Mainos
Mainos päättyy

Riihimäkeläinen Miika Pettersson on yksi Suomen pidetyimmistä stand up –koomikoista. Ennen koomikon uraa Miika toimi ammattirikollisena ja ehti istua peräti kymmenen vuotta vankilassa. Raju tausta näkyy myös Miikan jutuissa.

- Itselle nauramisen lisäksi tärkeää on laskea leikkiä myös niistä olosuhteista, joissa ollaan. Oman kokemukseni mukaan huumori on ankarinta juuri niissä rankimmissa paikoissa, kuten vaikkapa syöpäsairaiden osastoilla tai aikanaan talvi- ja jatkosotien korsuissa. Niissä paikoissa eivät perinteiset puujalkavitsit naurata, Miika miettii.

Itseironian ja empatian kyvyt olivat Miikan mukaan erityisen tärkeitä taitoja myös vankilassa.

- Muistan kun Hurriganesin legendaarinen roudari 'Kuivis' sanoi minulle Sörkan vankilassa: "Varo niitä ihmisiä, joilla ei ole otsaryppyä"! Ne kaverit ovat kaikkein pahimpia, jotka eivät myötäelä − suutu tai naura. En ole halunnut tulla sellaiseksi ihmiseksi.

Miika huomasi humoristinkykynsä jo ennen stand up –komiikan aloittamista. Omien sanojensa mukaan hän sai syytetyn penkillä myös hovioikeuden tuomarit ja syyttäjät nauramaan.

Mainos
Mainos päättyy

Katso video Miikan urasta koomikkona ja lue Miika Petterssonin kova tarina uusimmasta Seiskasta!

LUE LISÄÄ:

Tämä vankilaan joutuva suomalaisjulkkis esitteli muhkean hauiksensa - katso!

Arto Länsman joutuu vankilaan: Poliisit etsivät minua!

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan
Stand up –koomikko Miika Pettersson: Vitsailu alkoi jo käräjäsaleissa – video!