Sokkiuutinen Linnanmäeltä: Legendaarinen vetonaula lopetetaan!

Pyörivistä lattioista, riippusillasta, tunneleista, vinoista huoneista, haastavista portaista ja vauhdikkaasta liukumäestä muistettu hassuttelutalo Vekkula lopetetaan.
Tässä on Suomen huvipuistojen ykköskuusikko – hinnoissa ja palvelutasossa huimat erot!
Lasten Päivän Säätiön lähettämän tiedotteen mukaan vuonna 1961 valmistunut Vekkula on puisen Vuoristoradan lisäksi yksi huvipuiston ikonisimmista ja rakastetuimmista laitteista.
Vekkulassa on vuosittain vieraillut lähes 400 000 huvipuistokävijää, ja sitä on myös remontoitu kahteen otteeseen, vuosina 1991 ja 1995.
Vekkulalle on vielä hetki aikaa jättää hyvästit, sillä Linnanmäki suljetaan talveksi lokakuun 22. päivä.
Huvipuisto aikoo kehittää talon tilalle vieläkin "vekkulimman" laitteen, joka "sulattaa kävijöiden sydämet myös tulevaisuudessa".
Toiveita laitteen suhteen voi esittää Lintsin verkkosivuilla.