Laulaja Ressu Redford, 58, kertoi Iskelmä-gaalassa Tampereella suosikkialkoholijuomansa olevan gin&tonic -drinkki. Valkoviinit maistuvat miehelle myös, koska ne ovat hänen mielestään "monikäyttöisiä seurustelujuomia".
Ressun bravuurina on Grüner Veltliner rypäleistä tehty kuiva valkoviini, joka kasvattaa suosiotaan maailmalla. Se käy Ressun mielestä etenkin treffeillä siemailtavaksi. Laulajan mielestä olisi perin hauskaa, jos hän saisi kotiovelleen kerran kuukaudessa laatikollisen valkoviiniä.
- Saahan sitä haaveilla. Toisilla on toisenlaiset haaveet, Ressu tokaisi.

Ääniongelmia
Ressulla oli saman Iskelmä-gaalan iltana kaksi peräkkäistä keikkaa: Ensimmäinen gaalassa Tampere-talolla ja toinen myöhemmin illalla baarissa.
Laulajalla oli kevyt huoli lauluäänestään, koska kertoi sen kärsivän enemmän moniin muihin artisteihin verrattuna. Keikkoja hän ei silti ole joutunut perumaan, koska pitää huolta äänestään lääkityksellä ja juo väkijuomia maltillisesti.