Alastaron moottoriradan sysimusta asfaltti imee lämpöä. Kuuma on näky myös varikolla, jota pitkin harppoo kilometrisäärinen tummaverikkö. Mekaanikot joutuvat korjaamaan aurinkolasiensa asentoa Riina-Maija Palanderin, 43, pyyhältäessä ohi. Ilmassa väreilee muukin kuin helle.
Samaan aikaan Riiniksen aviomies, ex-alppinisti Kalle Palander, 43, viettää viikonloppua Virossa pariskunnan kartanolla. Riina-Maija on liikenteessä ystäviensä kanssa.

Vaikka Riina-Maijalla on kyky muuttaa varikkosuora catwalkiksi, hän yllättää kertomalla, ettei ole himoliikkuja. Mallin mitoissa oleva nainen paljastaa mättävänsä kitusiinsa ylettömät määrät roskaruokaa, eikä ryppyotsainen urheileminen juuri kiinnosta.
– En ehdi käydä salilla. En edes tietäisi, mitä tekisin siellä. Liikun tosin päivittäin niin paljon, ettei salille ole edes tarvetta. Yritän ratsastaa niin usein kuin mahdollista, mutta tämänkin kesän olen lähinnä tallustellut laitumella.
– Tiedostan itsekin, etten näytä vielä nelikymppiseltä. Minulla on suoraan sanottuna käynyt tuuri, sillä syön paljon hampurilaisia, pizzoja ja muuta paskaa. Vedän helposti sipsipussin illassa, enkä elä millään mittarilla terveellisesti. Silti en vain liho.

Vroom vroom! Näyttävä tummaverikkö kuumensi Alastaron varikkosuoran.

Riinis tähditti myös Nelosen Farmi-sarjan 1. kautta.