Rallikuski Kalle Rovanperä viettää kiireistä sinkkukesää ja odottelee inttiin lähtöä: "Olen menossa Santahaminaan"
Helsingin Tähtitorninmäellä Red Bull Mäkiauto GP:n tuomariksi saapuneen rallitähti Kalle Rovanperän, 18, kesä on ollut kiirettä täynnä. Autourheilu on vienyt miestä ympäriinsä ja ensi viikolla suuntana on Saksan MM-ralli. Mäkiautokisan osanottajille Kallella on selkeä toive: riittävästi vauhtia.
- Toivottavasti täällä kisaajat ovat nopeita. Se on mulle tärkeää, kun on neljä pyörää alla. Nopeus ja hyvä show etusijalla siis.
Kesän jälkeen Kallella on edessä kova paikka.
Olet lähdössä armeijaan syksyllä?
Kyllä.
Miltä tuntuu lähteä inttiin?
- Eipä ihmeemmältä. Olen menossa Santahaminaan ja palvelen urheilukoulun puolella. Sieltä pääsee sitten hoitelemaan rallijuttuja, joten hyvä, että pääsin sinne urheilupuolelle palvelukseen.
Onko seurustelukuviolle aikaa muiden kiireiden välissä?
- Hmm...ei ole oikein aikaa. Se vähän riippuu. Mutta ihan sinkkuna mennään.