Raivo repesi Vantaalla: Naarmuttiko Rosa Meriläinen arvokasta Porsche-näyttelyautoa vihreiden juhlissa? ”Konepellissä näkyy jokainen jälki”

Sokos Hotel Vantaassa oli lauantaina (4.11.) ilo ylimmillään. Legendaarisessa majoituspaikassa riitti vilinää ja vilskettä, sillä siellä järjestettiin samaan aikaan sekä Vihreiden hersyvä puoluetilaisuus että bensankäryinen Radalle.com-gaalailtama.
Viimeksi mainitun tapahtuman johdosta hotellin edustalle oli parkkeerattu muutama näyttelyauto. Ne herättivät mielenkiintoa myös vihreiden poliitikkojen keskuudessa.
– Autot oli eristetty nauhalla siksi, ettei niihin koskettaisi. Mutta sitten siellä onkin jopa istuttu autojen päällä, hotellilta harmitellaan Seiskalle.
Seiskan tietojen mukaan yksi tällaiseen tekoon syyllistynyt olisi vihreiden poliitikko ja kirjailija Rosa Meriläinen, joka ikuistettiin istumassa näyttävän Porschen etulokasuojan päällä. Seiskan saamassa kuvassa näkyy selvästi, kuinka poliitikko poseeraa etulokarilla.
– Kyseinen henkilö on tosiaan istunut lokasuojalla, johon on tullut naarmu. Samoin konepeltiin on tullut naarmu, nimettömänä pysyttelevä auton omistaja kertoo.
Kyseinen kaara on oheisessa kuvassa komeileva Porsche 911 Turbo.

– Se on arvokas rakenneauto ja siinä näkyy jokainen jälki, koska yritän pitää sitä mahdollisimman nätissä kunnossa, auton omistaja kuvailee.
– Erityisen arvokas se on minulle tunnepuolella, eikä tulisi mieleenkään, että kukaan menisi poseeraamaan sen päälle – varsinkaan ilman lupaa!
Arvoauto kuuluu tuusulalaisen hinausfirma Erihinauksen omistajalle. Hänelle ei kerta kaikkiaan mene kaaliin, miksi kukaan kajoaisi hänen silmäteräänsä.
– Korostan, että autoni on ollut nauhalla aidattu. Se tarkoittaa, ettei silloin pompita nauhan yli ja mennä istuskelemaan esimerkiksi etulokarin päälle. Pelkästä istumisesta voi aiheutua naarmuja.
Auton omistaja toivoo Meriläiseltä paitsi anteeksipyyntöä, myös rahallista korvausta.
– Vahingot eivät ole kuin korkeintaan muutaman satasen luokkaa, mutta joudun nyt näkemään valtavasti vaivaa toisen ajattelemattomuuden takia.
Soitimme Rosa Meriläiselle asiasta. Näin hän vastaa naarmuttamissyytöksiin: