Radiotähti Kim Sainiolla ja Harri Moisiolla karut muistot Seiskasta: ”Liikenneraivoni päätyi Kääk-palstalle!”

Kim Sainio ja Harri Moisio höristävät korviaan, kun Radio Rockin aamuohjelman Paula Rinta-Kanto tarttuu pöydälle ilmestyneeseen Seiskaan. On torstaiaamu, joten Korporaatio-show´ssa vedetään osio nimeltä "Kääk-juorut noin otsikkotasolla".
Osiossa Kim ja Harri yrittävät selvittää, kenestä Paulan lukemassa Seiskan kääk-juorussa on kyse.
Kesken alkujuonnon kolmikko hätkähtää huomatessaan, ettei ohjelmaosiolla ole omaa lähtötunnaria.
– Ei ole tunnaria, mutta sisältö on pelkkää timanttia, hehkuttaa Harri.
– Anna palaa, Paukki, Kim heittää pallon Paulalle.
Luupin alle lähetyksessä tällä kertaa joutui Tauski Peltosesta kertonut kääk-palstan pääpätkä, jonka otsikossa kohulaulajan kerrottiin suudelleen mystistä häkkityttöä.
– Hmm… Se ei voi olla Anneli Auer, koska se on vapaana, Harri arvuuttelee.
Kim Sainio juontajavaimostaan: "Purkka pysähtyy vieläkin suussa"
Harri on ollut itsekin Seiskan kääk-juoruissa. Tosin tuolloin häntä ei ollut tunnistettu.
– Olimme Radio Rock -risteilyn yhteydessä Tallinnan Viru-keskuksessa, ja joku oli ottanut kuvan Ellen Jokikunnaksesta tutkailemassa vaatteita. Olin kuvassa hänen vieressään, mutta kasvojeni päälle oli vedetty musta palkki, Harri muistelee.
Radion suosikkijuontaja lopettaa - toinen suosikki palaa ääneen!
Kimillä paloi aikoinaan liikenteessä pinna, mikä päätyi kääk-juoruihin.
– Kiukustunut autoilija oli antanut kovempaa koulua toiselle liikenteessä olleelle. Kouluttajaksi paljastui oma nimi, mikä on jäänyt mieleen, Kimi naurahtaa.
TILAA SEISKA TÄSTÄ!