”Olin laiha ja luiseva!” Miss Eurooppa Riitta Väisänen: En pitänyt itseäni kauniina!

Riitta Väisänen, 65, sanoo olleensa aina hevostyttö. Hän hymähtää, että lapsena häntä eivät missikisat paljon kiinnostaneet.
– Kyllä minä Sophia Lorenia ihailin. Siihen aikaan oli sellaisia filmitähtipurukumeja, joissa oli ihania kuvia ulkomaan elävistä, Riitta muistelee.
– Olin laiha ja luiseva, isot ruskeat silmät vain pyörivät päässäni. En pitänyt itseäni kauniina. Minua kiusattiinkin koulussa ja haukuttiin ”lauta-leenaksi”. Mutta eivätpä huudelleet enää parin vuoden kuluttua!

Riitta Väisäsellä oli vientiä Amerikassa: Pelästyin nakuilua Playboyssa!
Vuonna 1976 silloin 21-vuotias Riitta osallistui Miss Suomi -kilpailuihin. Kisat lähettävä MTV meni lakkoon, ja niinpä finaali oli vasta huhtikuussa.
Sitä ennen kaikki sen ajan aikakauslehdet, kuten Jaana ja Seura, pitivät omia missiäänestyksiään, jotka Riitta voitti.
– Miss Suomi -kisassa jäin kuitenkin toiseksi, kun Suvi Lukkarisesta kruunattiin voittaja. Ei se haitannut minua yhtään. Pääsin edustamaan Suomea voitokkaasti Miss Eurooppa -kisoissa Kreikassa.