Nyt puhuu huumepoliisin tietolähteeksi paljastettu Raine Sievälä: vapautui vankilasta – pelkää alamaailman kostoa! ”Vaihdan piilopaikkaani jatkuvasti!”

Seiska tapasi Raine Sievälän.
Mainos
Mainos päättyy

Helsingin huumepoliisin entinen tietolähde Raine Sievälä vapautui hiljattain vankilasta. Entinen alamaailman vaikuttaja suoritti 13 vuoden huumetuomion niin sanotusta tynnyrijutusta. Rangaistus tuli samasta rikoksesta, josta Helsingin huumepoliisin entistä päällikköä Jari Aarniota parhaillaan syytetään.

Seiska tapasi viime viikolla Sievälän, joka on joutunut tietolähteeksi paljastumisensa jälkeen pelkäämään alamaailman kostoa.

– Haluaisin takaisin sen elämän, joka minulla oli vielä keväällä 2012, Sievälä sanoo Seiskalle.

Kommentti: Tämän takia poliisin tietolähteiden rekisteröinti on täysin älytöntä - jopa hengenvaarallista! Raine Sievälän kohtalo on kylmäävä esimerkki!

Sievälä oli vielä vankilassa, kun julkisuuteen vuodettiin tieto, että hän olikin ollut tietolähteenä pitkät ajat. Hänet siirrettiin turvallisuussyistä välittömästi eristykseen.

Mainos
Mainos päättyy

– En voi enää koskaan liikkua vapaasti, ja joudun vaihtamaan piilopaikkaani jatkuvasti.

Sievälä oli luottanut siihen, ettei hänen yhteistyötään poliisin kanssa koskaan paljastettaisi. Hänellä on pitkä tausta huumemaailmassa, ja hän on Suomen tunnetuimman ammattirikollisen Raimo Tienhaaran pikkuveli.

– Laki määrittelee, ettei tietolähteitä saa milloinkaan paljastaa, hän sanoo.

Nyt puhuvat Aarnio-vyyhdissä tuomitut hollantilaiset nimellään ja kasvoillaan: toinen myöntää lähettäneensä tynnyrit - video!

Vuonna 2011 Suomeen lähetettiin Hollannista tynnyreitä, joista yksi takavarikoitiin, ja sen sisältä löytyi141 kiloa hasista. Rikollisjärjestö United Brotherhoodiin kuuluvia henkilöitä tuomittiin tynnyrijutusta pitkiin vankeusrangaistuksiin.

Oliko Jari Aarnion tynnyrijutun kohutynnyreissä myös läjä kovia huumeita? Seiska paikan päällä Hollannissa – ”En kysellyt niistä mitään!”

Raine Sievälä sai 13 vuoden tuomion, ja istui siitä noin puolet. Muutamaa vuotta myöhemmin käynnistyi uusi oikeudenkäynti, jossa myös huumepoliisin entisen päällikön Jari Aarnion epäiltiin liittyvän asiaan. Käräjäoikeus tuomitsi Aarnion 13 vuoden vankeusrangaistukseen muun muassa törkeistä huumausainerikoksista.

Mainos
Mainos päättyy

Lue Raine Sievälän haastattelu kokonaisuudessaan torstaina ilmestyneestä Seiskasta!

TILAA SEISKA TÄSTÄ!

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan