Näyttelijä Oskari Katajisto avautuu sairauksistaan: Diabetes pelästytti kunnolla!

Olet mitä syöt -sarjaan osallistuminen avasivat näyttelijä Oskari Katajiston, 54, silmät viime keväänä. Hänen saavuttamansa tulokset ovat synnyttäneet päätöksen jatkaa laihdutusurakkaa.
– Sain Pippa Laukan ihanassa komennossa ja huolehtivassa syleilyssä innostuksen ja hyvät ohjeet lähteä liikkumaan. Kun minulla on jo 54 vuotta lasissa ja paljon maileja takana, päätin katsoa, jospa tästä tulisi vähän isompikin muutos.
Oskari painaa nyt 105 kiloa. Hänen tavoitteenaan on päästä 85–90 kilon tuntumaan elokuun loppuun mennessä.

Oskarin paino alkoi nousta, kun hän lopetti ammattinäyttelemisen ja siirtyi toimistotöihin markkinoinnin ja myynnin pariin. Näyttelijän työpäivät ovat usein pitkiä ja fyysisiä, ja paino pysyy kurissa ilman lisäliikuntaa.

– Nyt työni on arkisin toimistotyötä, illat ja viikonloput ovat vapaita. Siinä sitten illalla katselee Simpsoneita ja pistelee iltapalaa poskeen, niin äkkiäkös se lihominen tapahtuu. Timo Jutilalle vaan terveisiä, että näin siinä käy, kun lopettaa aktiivisen harrastuksen, johon elimistö on tottunut!
Näyttelijä Oskari Katajisto avautuu elämäntavoistaan: ”Nukuin vain kolme tuntia yössä!”
Oskari sairastaa kakkostyypin diabetesta. Lisäksi hänellä on kihti. Diabeteksen toteaminen oli Oskarille sokki.
– Se tuli täytenä yllätyksenä ja pelästytti kunnolla. Tuli tunne, että tämä sairaus pitää nujertaa.