Sporttiset kaunottaret Nanna Karalahti ja Martina Aitolehti ovat lasten ja nuorten uudet liikuntalähettiläät. He eivät ole vain työkavereita, vaan myös ystäviä.
– Olemme tutustuneet sporttitapahtumissa. Olemme toki olleet aikaisemmin tekemisissä, mutta yhteisten projektien kautta myös ystävystyimme, Martina kertoi.
Nanna odottaa parhaillaan tyttövauvaa, jonka laskettu aika on kesällä. Martina on ystävänsä puolesta innoissaan.
– Vauvakuumetta ei kuitenkaan tullut, sillä minulla on kaksi ihanaa lasta. Ei sitä koskaan tiedä, onko lapsiluku täynnä, Martina nauroi.
Hän treenaa parhaillaan rankkaan Ironman-kisaan, joka on viikon päästä Espanjassa.
– Kilpailussa on 1,9 kilometriä uintia, 90 kilometriä pyöräilyä ja puolimaraton juosten. Varmasti juoksu on vahvin lajini, sillä sitä olen tehnyt koko elämäni ja tunnen kroppani.