Musiikkineuvos Gugi Kokljuschkin uransa pahimmasta hetkestä: Stevie Wonder pelasti konkurssilta!

Vasilij ”Gugi” Kokljuschkin ja Stevie Wonder
Mainos
Mainos päättyy

Musiikkineuvos Vasilij ”Gugi” Kokljuschkin, 73, innostui laulamisesta jo pikkupoikana, kun hänen isovanhempansa sanoivat hänen muistuttavan italialaislaulaja Robertino Loretia.

– Tykkäsin laulaa jo koulussa. Kaikissa juhlissakin halusin olla aina lavalla.

1960–1970-luvuilla muusikkona työskennellyt Gugi teki kauppakorkeakoulusta valmistuttuaan pitkän uran levy-yhtiön johtajana. Hän jäi eläkkeelle 2010, minkä jälkeen muusikon ura alkoi jälleen kiinnostaa.

– Ehkä minulla oli joku intohimo koko ajan piilossa, että pääsenköhän joskus samoille lavoille esiintymään kuin nämä suuret idolit, Gugi naurahtaa.

Kun Gugi haki Finnlevylle töihin, hänen työhaastattelunsa kesti puoli vuotta. – Haastattelijoina olivat muun muassa Toivo Kärki ja Vexi Salmi. Topi halusi olla varma, että saa oikean tyypin.
Kun Gugi haki Finnlevylle töihin, hänen työhaastattelunsa kesti puoli vuotta. – Haastattelijoina olivat muun muassa Toivo Kärki ja Vexi Salmi. Topi halusi olla varma, että saa oikean tyypin.
Mainos
Mainos päättyy

Muistatko Kisu Jernströmin? Kirkan jättihitin säveltäjä pyörittää kyläkauppaa Inkoossa!

Ensi askeleet muusikon uraan alkoivat teini-iässä, kun hän tutustui Remu Aaltoseen ja Suntsi Järviseen. Lopullisen läpimurtonsa hän teki vuonna 1964 perustetussa Topmost-yhtyeessä.

Gugi treenaa laulamista säännöllisesti. – Tekee muistillekin hyvää, kun treenaa 30 kappaleen tekstit ulkoa. Äänialani on edelleen sama kuin 20-vuotiaana, Gugi sanoo.  Vuonna 2006 Topmost teki keikan Kisu Järnströmin possujuhlilla.
Gugi treenaa laulamista säännöllisesti. – Tekee muistillekin hyvää, kun treenaa 30 kappaleen tekstit ulkoa. Äänialani on edelleen sama kuin 20-vuotiaana, Gugi sanoo. Vuonna 2006 Topmost teki keikan Kisu Järnströmin possujuhlilla.

– Soitimme ensin koulubileissä, ne olivat siihen aikaan iso juttu. Olimme todella suosittuja, ja esiinnyimme usein myös Tukholmassa maailmantähtien lämmittelybändinä.

Suosiota kesti neljä vuotta, kunnes bändin toiminta tyrehtyi. Gugi aloitti opiskelut ruotsinkielisessä kauppakorkeakoulussa, mistä valmistui diplomi-ekonomiksi vuonna 1974.

– Valmistumisen jälkeen aloitin Finnlevyllä kotimaisen musiikin tuotepäällikkönä. Siitä kohtalo vei eri paikkoihin ja lopulta Suomen Universal Music Oy:n toimitusjohtajaksi.

– Yksi pahimmista hetkistä urallani oli, kun johtamani Discophon oli aivan konkurssin partaalla. Sattumalta juuri silloin Stevie Wonderilta tuli hittibiisi I Just Called To Say I Love You, ja päätimme pistää kaikki likoon. Pelastuimme tuon kappaleen ansiosta. Tuolloin pienet firmat olivat joskus yhden hitin varassa.

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan