Muotiguruksi ryhtynyt Minttu Räikkönen: ”En tee ökyvaatteita!”

Sveitsissä asuva formulakuski Kimi Räikkösen Minttu-vaimo kävi lyhyellä Suomen-visiitillä ennen pääsiäistä. Minttu nauttii hektisestä lapsiperhearjesta 4-vuotiaan Robin-poikansa ja pian 2-vuotiaan Rianna-tyttärensä kanssa, kun aviomies matkustaa F1-kisojen takia ympäri maailmaa.
Minttu Räikkönen tunnustaa Seiskalle salaisen paheensa – ”En voi sille mitään!”
Lastensa syntymän jälkeen Minttu on palannut työelämään. Entinen lentoemäntä työskentelee nykyisin vaatesuunnittelijana ja on suunnitellut Gugguu-vaatemerkille kaksi lastenvaatemallistoa. Pääsiäisen alla hän oli Helsingin Lapsimessuilla markkinoimassa tuoteperhettä.
– Oli kiva tavata asiakkaita ja kuulla heidän mielipiteitään suunnittelemistani vaatteista. Palaute on aina tervetullutta.

– Nämä ovat ihan kohtuuhintaisia vaatteita. Esimerkiksi mekko maksaa 50 euroa. Ei missään nimessä puhuta mistään ökysummista.
Kimi Räikkösen Minttu-vaimo avautuu perhearjesta: ”Kaksi lasta riittää!”
Minttu kertoo innostuneensa vaatemalliston suunnittelemisestä äitiyden myötä.
– Minulla on kaksi pientä lasta, joita puen päivittäin. Vaatemallistot eivät ole syntyneet kuitenkaan hetkessä, ja olen ammentanut inspiraationi ulkomailta. Toki olen nyt suunnittelijana aloitettuani seurannut lastenvaatetrendejä enemmän kuin ennen.
Rianna ja Robin puetaankin usein äitinsä suunnittelemiin vaatteisiin.