Muistatko, miten Jutta Gustafsberg nousi julkisuuteen? Suhde miljonääri-Petteriin alkoi pettämisestä, poseerasi rohkeasti paljastavissa minibikineissä lemmenlomalla – kuvat!

Fitness-miljonääri Jutta Gustafsberg, 44, on leijaillut komeettana suomalaisella viihdetaivaalla jo 17 vuotta. Hän nousi punatukkaisena ex-järjestyspoliisina suomalaisten tv-suosikiksi jo Suuri seikkailu -kisasta vuonna 2001. Myöhemmin Jutan ensimmäisestä vuodesta julkisuudessa tuli todellinen rakkausseikkailu.
Ennen huippusuositun ohjelman kuvauksia Jutta lausui ensimmäiset sanansa myös Seiskalle. 27-vuotiaan kaunottaren kommentti kuvaa hyvin hänen avoimuuttaan tulevien käänteiden edessä.
Wau, mikä bikinibeibe Jutta Gustafsbergistä kuoriutui - kuva!

– Innokkaasti odotan, miten käy. Olen niin monessa liemessä keitetty, etten osaa ennakkoon pelätä mitään.

Suuren seikkailun päätyttyä Jutta ei osannut harmitella Älväs-joukkueensa tappiota. Kännykkäriippuvaiseksi tunnustautunut tv-tähti odotti vain pääsyä rakkaansa luokse Tampereelle.
Uusi kulta oli Petteri Jussila – mäkikotka Matti Nykäsen manageri, ternimaitokeisari ja verkostomarkkinoinnilla rikastunut miljonääri. Seiskalle antamassaan haastattelussa pariskunta esitteli estoitta Petterin muhkeita muskeleita ja loputtomilta vaikuttaneita rikkauksia.

– Ihastuin Petterissä hänen persoonaansa, en lompakkoon, Jutta huomautti kuitenkin reportterille.
Jutta Gustafsbergista tuli Suomen rikkain julkkisnainen: 3,4 miljoonan euron jättivarat!
Rakkaustarinan kerrottiin alkaneen vajaata vuotta aiemmin bodauskisoissa, jossa kaksikon viipyilevät katseet kohtasivat. Rakastavaisia yhdisti kehonrakennus, sillä Jutta oli kruunattu Miss Galaxy -kisan voittajaksi vuonna 1999.
Jutan ja Petterin suhde eteni nopeasti. Ensimmäisestä jutusta ei mennyt kuin pari viikkoa, kun Seiska oli seuraamassa kyyhkyläisten lomamatkaa Espanjassa. Petterin kustantama yllätysloma huokui ylellisyyttä, luksusshoppailua ja kalliita aktiviteetteja.
Jutta Gustafsberg avautui Maria Veitolalle ex-miehensä kuolemasta

Matka huipentui, kun Jutta nosti viinilasin ja ehdotti maljaa kesken makuhermoja hivelevän illallisen.
– Petteri, rakastan sinua. Meillä on yhteiset päämäärät ja arvot. Menetkö kanssani kihloihin? Jutta täräytti.
Vaikka suhteessa oli määrä edetä rauhallisesti, työttömästä portsarista miljonääriksi kohonnut Petteri vastasi myöntävästi.
Kuukautta myöhemmin Seiska vieraili jo pariskunnan uudessa kodissa, vanhassa ja arvokkaassa jugendasunnossa Tampereen keskustassa. 200-neliöisen huoneiston arvo oli siihen aikaan pöyhkeät 1,5 miljoonaa markkaa.

Loistolukaalin kalustus oli toteutettu viimeistä piirtoa myöten vaativalla ja kalliilla maulla.
– Haluan antaa Jutalleni vain parasta, Petteri linjasi.
Muutama viikko myöhemmin sulho osti kihlatulleen sormuksen, jossa oli 17 timanttia. Samalla Petteri helli rakastaan myös 500-luokan öky-Bemarilla. Seuraavana kesänä olikin sitten hulppeiden häiden vuoro.

Jutan ja Petterin ensimmäinen vuosi julkisuudessa vaikuttaa jälkikäteen kuin käsikirjoitetulta.
Rikastumisesta puhuminen ja omaisuuden esittely Suomen suosituimmassa viikkolehdessä tuki kätevästi Petterin omaa bisnestä. Hän halusi olemuksellaan viestiä, minkälaisen elämän verkostomarkkinoinnilla voisi saavuttaa.
Tuolloin pariskunta jätti myös kertomatta, että rakkaustarina alkoi salasuhteena. Petteri oli nimittäin lemmen roihahtaessa naimisissa. Petetylle vaimolle selvisi totuus vasta, kun hän luki suhteesta Seiskan kannesta.
Tarkkaa julkisuuskuvaa läpi elämänsä vaalinut Jutta keskusteli suhteen alkutaipaleesta Harkimot-ohjelmassa viime syksynä. Hän on myös myöhemmin kertonut katuneensa julkkisuran alussa tapahtunutta pröystäilyä.
– Tietysti elämässä on asioita, joista ei voi olla edelleenkään kauhean ylpeä. Välttämättä se, että on tullut suhteeseen toisena naisena mukaan, ei tietysti ole elämän huippuhetkiä, Jutta totesi.