Miss Suomi -finalisti Erika Helin paljastaa: Laihduin 30 kiloa!

Miss Suomi -finalisti ja vuonna 2015 esitettyyn Paratiisihotelli-sarjaan osallistunut Erika Helin, 24, kertoi Seiskan haastattelussa saamastaan ulkonäkökritiikistä.
Erika on salannut tähän saakka sen, että on kärsinyt aiemmin ylipainosta.

– Uskon, että minua haukutaan puolestaan lihavaksi sen takia, että ryhmäkuvissa vieressäni on kaksi pienikokoista tyttöä. Jos ollaan rehellisiä, olen meistä se isoin.
Erika painoi yläasteella peräti 90 kiloa, eli 30 kiloa enemmän kuin nyt.
– Niistä ajoista ei ole juurikaan kuvia olemassa. En ole ollut mitenkään valtavan kokoinen, mutta olin tukeva.
Erika on saanut missikiertueen aikana runsaasti palautetta niin kasvotusten kuin sosiaalisen median kautta. Hän herättää ihmisissä vahvoja tunteita ulkonäkönsä ja tosi-tv-taustansa takia.
– Minulla on jo tässä vaiheessa hirveästi sekä vihaajia että rakastajia. Herätin ihmisissä vahvoja tunteita. En tiedä johtuuko se siitä, että olen ollut jo aiemmin julkisuudessa tosi-tv-ohjelman kautta. En voi ymmärtää, miksi tosi-tv-ohjelmiin osallistuneita vihataan.