Miss Suomi Michaela Söderholm haluaa laulajaksi – Jaajo Linnonmaa julkaisi missin upean taidonnäytteen: Minua jännitti niin paljon!

Miss Suomi Michaela Söderholm innostui laulamaan viime viikonloppuna järjestetyllä Raviristeilyllä.
Juontaja Jaajo Linnonmaa julkaisi Instagram-tilillään videon, jossa Michaela ja muusikko Ilpo Kaikkonen esittävät yhdessä laulajan uuden Vuoden paras päivä -kappaleen.
Michaelan mukaan laulutuokio tapahtui hetken mielijohteesta.
- Olimme risteilyllä lauantaina, ja Ilpo esitti kappaleensa ensimmäisen kerran. Kuuntelin kappaletta, ja totesin, että siinä on niin kivat sanat, että opettelen sen. Opin sanat todella nopeasti. No, opettelin laulun sanat ulkoa, ja illalla olimme jossain jatkoilla isolla porukalla. Ilpo soitti kappalettaan, ja aloin laulaa mukana. Kaikki kehuivat sitä hirveästi, Michaela muisteli Seiskalle hotelli Helkan kesäjuhlissa.
Miss Suomi Michaela Söderholm keräsi katseita kesäjuhlissa: nyt on lyhyt mekko - kuva!
Jaajo Linnonmaa alkoi kuvata tilanteesta videota, joka päätyi hänen Instagram-tililleen.
- Minua jännitti niin paljon! Ihmiset ovat olleet todella ihastuneita videoon. Otetaan huomioon se, että olimme risteilyllä kolme päivää, ja ääneni oli kadoksissa – se on sitä edelleen. Siihen nähden esitys oli hyvä.
Miss Suomi Michaela Söderholm kärsi ikävästä taudista - missasi pääsykokeet!
Laulaminen ei ole Michaelalle uusi aluevaltaus. Hän kävi levytysstudiossa hiljattain.
- Ystäväni tuottaa musiikkia, hän on levyttävä artisti. Hän oli kirjoittanut kappaleen, mutta totesi, että biisi toimisi hänen mielestään paremmin duettona. Minut pyydettiin studiolle laulamaan kappaleen demoa. Lauloin myös taustoja ja stemmoja.
- Kappaleen modulaation kohdalla heitin, että jos koskaan hakisin Euroviisuihin, kappaleessani olisi kaksi modulaatiota. Siitä lähti ajatus, että pitäisikö hakea Euroviisuihin. Kuka tietää, katsotaan, mihin tie johtaa.
Levy-yhtiöt eivät ole olleet yhteydessä Michaelaan – ainakaan vielä.
− Emme ole päässeet vielä niin pitkälle.