Mikko Nousiainen leffaroolistaan Jari Sarasvuona: Olen lähestynyt tarinaa addiktin kautta!
Konkarinäyttelijä Mikko Nousiaista, 42, ei tarvitse kahdesti käskeä, kun kuvaaja pyytää häntä nostamaan jalat pöydälle. Mikko ottaa heti luontevasti roolihahmolleen Jari Sarasvuolle tyypillisen asennon Valmentaja-elokuvan kulisseissa.
Kuusankosken entiseen ammattikouluun on pystytetty uudelleen legendaarisen Helsingin Lepakkoluolan tilat. Lepakkoluolassa toimi aikoinaan Radio Cityn toimitus, jossa Sarasvuo aloitteli mediauraansa.
– Luova hullu. Röyhkeä. Älykäs, Mikko luonnehtii roolihahmoaan.
Tältä Mikko Nousiainen näyttää Jari Sarasvuona – katso ja vertaa!
– En ole tavannut Jaria enkä keskustellutkaan hänen kanssaan koskaan, mutta teini-ikäisenä tapitin televisiosta Hyviä, pahoja ja rumia. Nyt vanhempana olen kuunnellut hänen ohjelmiaan Yle Puheelta.
Mikko painottaa, ettei hänen tehtävänään ole tehdä kopiota tai dokumenttia päähenkilöstä.
– Olen lähestynyt tarinaa addiktin kautta. Ajattelen roolihenkilön niin fiktiivisenä hahmona kuin vain pystyn.