Li Anderssoniin yhdistetty naimisissa oleva toimittaja Tuomas Peltomäki selittää kohukuvia: Mökä pakotti lähekkäin!

Seiska uutisoi viime viikolla, että kansanedustaja Li Andersson, 31, (vas.) viihtyi Pori Jazzeissa Helsingin Sanomien Uutisraportti-satiiriohjelmasta tutun Tuomas Peltomäen, 37, kyljessä.
Oho, Li Andersson festareilla läheisissä tunnelmissa tv:stä tutun toimittajan kanssa – kuva!
Seiska tavoitti televisiostakin Tuomaksen, joka kertoi kyseessä olleen yhteinen ilta kaverusten kesken.
– Olemme tutustuneet töiden kautta pari vuotta sitten. Tein huumoriohjelmia, ja sain Liltä vinkkiä, kun eduskunnassa joku sanoi jotain absurdia, Tuomas paljastaa.
– Li on hauska ja terävä tyyppi. Vaikka tulemme hyvin juttuun, ei meillä ole mitään enempää, hän toppuuttelee.
Minkä vuoksi sinulla oli Lin kanssa läheiset välit konsertissa?
– Siellä oli niin kova mökä, sen takia oltiin lähekkäin.
Tuomas painottaa olevansa naimisissa.
– Lin (seurustelu)kuvioista en ole niin perillä.
Li on aiemmin ollut kihloissa avopuolisonsa kanssa. Vielä keväällä hän kantoi sormusta vasemmassa nimettömässään, mutta esimerkiksi Porissa sormus loisti poissaolollaan.
Seiska ei tavoittanut Litä kommentoimaan parisuhteensa tilaa.