Lenita Airisto tänään 80 vuotta: katso elämän kuvat!

Yrittäjä ja tyyli-ikoni Lenita Airisto ei juhlista 80-vuotismerkkipäiväänsä julkisesti. Tänään sunnuntaina 1. tammikuuta synttäreitään viettävä Lenita haluaa juhlimisen sijaan käyttää kaiken aikansa ja tarmonsa uuteen kirjaansa.
Seiska tavoitti Lenitan, mutta tämä ei halunnut kommentoida synttärisuunnitelmiaan mitenkään. Lenita muistutti, että ei ole koskaan tullut julkisuuteen myöskään 20-, 30-, 40- tai millään muullakaan pyöreiden vuosien merkkipäivillä. Lenita kertoi olevansa liikkeellä sitten, kun on jotain tärkeää sanottavaa.
Merkittävää sanottavaa Lenitalta on tiedossa viimeistään maaliskuussa, sillä hän viimeistelee parhaillaan tammikuussa painoon menevää uutuuskirjaansa.
Lenita on 80 vuodessa ehtinyt paljon. Helsinkiläinen Lenita Airisto valittiin Suomen Neidoksi 17-vuotiaana vuonna 1954. Lenitan takana näkyvät varaneidot Sari Rinne ja Mirjami Heinonen.
Lenitan valinta Suomen Neidoksi vuonna 1954 oli lähtölaukaus hänen näyttävälle uralleen. Diplomiekonomi on ollut monessa mukana. Hän on toiminut televisiotoimittajana ja keskustelijana ajankohtaisohjelmissa. Lenita juonsi vuosina 1967–1969 Jatkoaika-ohjelmaa muun muassa Aarre Elon ja Hannu Taanilan kanssa.
Ennen kaikkea Lenita on tehnyt vuosikymmeniä kestäneen uran liikenaisena ja edistänyt suomalaisen muodin ja designin tunnettuvuutta maailmalla.
Kuvassa Lenita poseeraa marraskuussa 1970.
Koko kansa tuntee Lenitan yrittäjyyden lisäksi suorapuheisena naisena. Kärkevät mielipiteet ovat tehneet Lenitasta kysytyn luennoitsijan ja keskusteluohjelmien vakiovieraan, kun on tarvittu rohkeaa ja tiukkaa puhujaa.
Lenita teki myös takavuosina lähtemättömän vaikutuksen kansalaisiin ojentaessaan suomalaisia valkoisten tennissukkien käytöstä ja apinaenglannin sopertamisesta.
Lenita on ollut kerran naimisissa. Hänen aviopuolisonsa oli RKP:n kansanedustaja Ingvar S. Melin.
Pariskunta meni naimisiin vuonna 1961 ja erosi 1971.