Lapinlahden lintujen Timo Eränkö kirjoittaa kappaleita kuppiloissa – ”Olen sellainen tuurijuoppo!”

Lapinlahden linnut -yhtyeen perustajajäsen Timo Eränkö on tuttu näky Helsingin Kallion värikkäässä katukuvassa. Hän kertoo työskentelevänsä "Bermudan kolmiossa", joka muodostuu kolmesta kaljabaarista: Tenkasta, Roskapankista ja Aleksis K:sta.
– Minulla on oikein hyvät välit katuväen kanssa. Ihmiset haluavat jutella kanssani, ja minä sitten kirjoitan lauluja heistä. Totuus steppaa kaduilla, Timo kertoo.
Kalliossa Timoa viehättää kursailemattomuus.
– Täällä on mukavia ja teeskentelemättömiä ihmisiä. Kunnioitan heitä suuresti.

Lapinlahden lintujen Timo Eränkö tissutteli kaljaa tiuhaan tahtiin – kuva!
Lappareiden faneille Timolla on hyviä uutisia: bändi julkaisee syksyllä levyn pitkän hiljaiselon jälkeen.
– Kirjoitan päivittäin biisejä kuppiloissa. Pystyn keskittymään, kun ympärillä on säpinää.
Erängön mukaan baareissa pyöriminen ei tarkoita juomista.
– En ole ryypännyt, enkä aiokaan, ennen kuin levy on valmis. Pieni tissuttelukin häiriköi työtä. Nautin nyt suunnattomasti selvinpäin olemisesta. Olen sellainen tuurijuoppo.
– Aiemmin viiniä kului paljon, mutta enää en pysty vetämään kolmia kännejä päivässä. Elän Matti Pellonpään sanonnan mukaisesti: Asialliset hommat hoidetaan, mutta sitten ollaan kuin Ellun kanat!