Kuninkaallisia yllätysvieraita Hangossa! Espanjan ex-kuningas Juan Carlos ja prinsessa Elena käänsivät katseita Suomen satamakaupungissa – katso kuvat!

Espanjan entinen kuningas Juan Carlos I ja hänen tyttärensä prinsessa Elena nähtiin yllättäen Hangossa sunnuntai-iltana kahdeksan aikaan.
Kuningas ja prinsessa osallistuivat miehistöineen purjehduskilpailuun. Maihin heidät toi halu illastaa Hangossa, ja he valitsivat kohteekseen aivan meren tuntumasta ravintola Regatan.
– Seurueessa nautiskeltiin ruoaksi pastaa, ja viiniä kului paljon, Seiskan lukija kertoo kruunupään iltapuhteista.
Hovi vaikeni! Espanjan ex-kuningas Juan Carlos näyttäytyi silmä mustana – kuva!

Seurue erosi tavallisista kaduntallaajista, sillä kuninkaallisilla oli mukanaan joukko turvamiehiä, jotka päivystivät silmä kovana ravintoa Regatan ulko-ovilla. He huolehtivat tarkasti Juan Carloksen ja Elenan ylhäisestä hyvinvoinnista.
Siniveriset heittivät hankolaisten hämmästykseksi silmään silti myös tavisvaihteen, ja revohka painui ennen illallista shoppailemaan Hangon Lidliin.

Seurueen asustus ei poikennut perihankolaisesta, vaan Juan Carlos oli verhonnut itsensä purjehdustakkiin ja pikeepaitaan. Takinrintamuksessa komeili kilpailuveneen nimi, Bribon.

Juan Carlos ja Elena olivat Hangossa 6mR-luokan kilpailussa, jossa purjehtivat veneet poikkeavat toisistaan, mutta keskimäärin niiden pituus on noin 11 metriä ja paino nelisen tonnia. Miehistö on viisijäseninen.
Kuninkaallisen purjeveneen kapteenina toimi kukas muukaan kuin itse kunkku.
Osallistujalistassa hänen tittelinään lukee juhlallisesti "Sm Don Juan Carlos I de España" eli Hänen majesteettinsa Juan Carlos I. Muiden kipparien on sallittu käyttävän etu- ja sukunimeä.