Näyttelijä-ohjaaja Kari Väänänen, 64, on nykyään freelancer, sillä hän irtisanoutui Rovaniemen teatterin johtajan virasta tammikuussa. Virka loppuu virallisesti heinäkuun lopussa, mutta hän ei ole enää mukana teatterin toiminnassa.
– Olen ollut freelancerina kahta jaksoa lukuun ottamatta kaikki nämä 40 vuotta. Nyt tuntuu, että olen taas kotona, Kari kertoi Fingerpori-elokuvan kuvauksissa.
Kiireisenä näyttelijän pitävät kolme elokuvaroolia ja vielä iso rooli Helsingin kaupunginteatterissa.
Katsojaluvut nousivat
Kari nosti Rovaniemen teatterin kävijämäärän kolmessa vuodessa 26 000 katsojasta 36 000 katsojaan.
– 10 000 katsojaa on minusta aika paljon, mutta ei se riittänyt, Kari kertoo.
– Minun päälleni puhuttiin paskaa. Ihan hirveitä juttuja! Minua syytettiin pedofiiliksi, lasten kiusaajaksi, naisten häiritsijäksi ja seksuaaliseksi me too -siaksi.
Lue myös: Näin Taivaan tulet -sarjan näyttelijät tienaavat!
Karin väitettiin myös kavaltaneen teatterin rahoja ja olleen töissä niin päissään, ettei olisi pysynyt tuolilla.
– Kaikki tämä syötettiin julkisuuteen ja kaupunginhallitukselle. Nyt tiedetään, että se kaikki on ollut valetta.
Kävi syytösten vuoksi poliisin puheilla
Kari tietysti tuohtui perättömistä väitteistä.
– Nehän olivat erittäin vakavia syytöksiä. Kävin jo poliisin puheilla, mutta en jaksakaan mitään oikeusjuttua.
Positiivinen näkökulma kuitenkin paistaa, ja Kari kertoo saaneensa Rovaniemeltä "helvetin hyviä kavereita".
– Meillä oli kahta tai kolmea ilmaa myrkyttänyttä näyttelijää lukuun ottamatta hyvä teatteriporukka, Kari kiittelee.