Juontaja Kirsi Salolla iso talo ja valtavat viljelmät Kolumbiassa: Minulla ei ole aikaa miehelle!
Juontaja Kirsi Salo, 50, osti tänä vuonna talon Kolumbiasta. Hän aikoo matkustaa maahan jälleen marraskuussa ja majailla toisessa kodissaan pitkän tovin.
- Se on hyvin tyypillinen kolumbialainen viidakkovuorten talo. Siinä on kolme makuuhuonetta, ja remontoimme sitä parhaillaan, sillä esimerkiksi keittiössä on tällä hetkellä vain tuli. Minulla on kuitenkin lämmin suihku, mikä on häkellyttävää, Kirsi kertoi Specsavers hyväntekeväisyysillassa.
LUE: Wau! Juontaja Kirsi Salo, 50, poseeraa yllättäen yläosattomissa: rohkea otos kerää ylistystä - kuva!
Kirsi on palkannut työntekijän hoitamaan taloon kuuluvat isot viljelykset.
- Tilalla on tuhatkunta hedelmäpuuta, avokadoja, kahvia ja superfoodeja. Viljelmiä on kaksi vuorenrinnettä.
Kirsillä on Kolumbiassa suomalaisia ystäviä, mutta hän on tutustunut myös paikallisiin naapureihinsa.
- Hassu kaverini Pauliina on alusta asti ollut siellä mukana. Hän lähtee jälleen matkaan, kuten ekotaloja suunnitteleva kaverinikin. Myös serkkuni muutti samaan kaupunkiin asumaan.
Kirsillä on teini-ikäiset pojat Alex ja Jesse, joiden isästä hän erosi vuonna 2011. Nykyään Kirsi elää sinkkuna.
- Minulla ei ole miestä, eikä Kolumbiassa ole sellaiseen aikaakaan. Aika on mennyt maanviljelykseen liittyviin asioihin, Kirsi naureskelee.
Monet muistavat Kirsin Heikoin lenkki -ohjelmasta, jossa hän heitteli piikikkäitä kommentteja kilpailijoille. Riku Niemisen juontama ohjelman uusi versio on kiltimpi.
- En ole katsonut sitä. Ihmisistä on tullut niin ilkeitä, että siitä ei voi tehdä enää huumoria. Silloin 13 vuotta sitten sellaiselle huumorille oli vielä tilaa. Voin edelleen olla piikikäs, jos tarvitaan. Jotkut kaverini kestävät sen, ja heidän kanssaan on kiva tehdä niin, Kirsi myöntää.