Järkyttävää ilkivaltaa! Meiju Suvaksen 18-vuotiaan tyttären ensimmäinen auto hajotettiin säpäleiksi: "Asennamme pihallemme kamerat" - katso kuva!
Iskelmätähti Meiju Suvas heräsi viikonloppuna tyrmistykseen, kun hänen Joakim-poikansa ilmoitti kotipihalla tapahtuneesta ilkivallasta. Asiasta uutisoi ensimmäisenä Iltalehti.
Puhelun aikana Meiju sai tietää, että hänen 18-vuotiaan Milena-tyttärensä auton takalasi oli hajotettu säpäleiksi.
- Olimme mieheni kanssa mökillä ja lapset olivat kotona ystäviensä kanssa. He kävivät iltayhdentoista aikaan vielä kaupassa ostamassa leffaherkkuja. Noin kello kahden aikaan poikani soitti minulle aivan muista syistä, ja samalla huomasi tyttäreni auton kohtalon. Olihan se nyt ihan järkyttävä tilanne. Auto oli vielä kotipihalla, suojassa parvekkeen alla.
Pihalla oli auton lisäksi myös mopoauto, joka oli täysin koskematon.
- Sanoin tyttärelleni, ettei autoon jätetä enää mitään arvokasta.
Meiju soitti tapahtumayönä myös poliisille.
- Eivät he siinä tilanteessa oikein voineet tehdä mitään. Teemme asiasta rikosilmoituksen ja asennamme pihallemme kamerat, yhden etupihalle ja toisen takapihalle. Talo on päättyvän tien päässä, eikä täällä liiku erityisemmin ohikulkijoita. Lasin hajottaminen ei ole ollut mikään vahinko, Meiju pohtii.