Jääkiekon MM-kultaa keväällä Leijonien riveissä voittanut Jere Sallinen saapui Linnan juhliin avopuolisonsa Mari Viitalan kanssa.
HIFK:n kapteenina tällä kaudella toimiva Jere oli hyvillä fiiliksillä päästessään mukaan Linnan juhliin.
- Ihan kivaa päästä mukaan. Kutsu oli pieni yllätys, mutta kyllä sitä vähän osasi odottaakin, Jere sanoi ja jatkoi:
- Hyvältä tuntuu. Tietysti hienoa, että olen saanut harrastuksesta ammatin ja sitten vielä pystynyt voittamaan jotain niin hienoa kuin maailmanmestaruuden, niin onhan se upea juttu.
Vaikka Mari ei päässytkään kovinkaan moniin Linnan kuningatar -äänestyksiin (paitsi Seiskan, toim.huom.), oli hänen asukokonaisuutensa yksi itsenäisyyspäivän illan onnistuneimpia.
Marilla oli yllään Katri Niskasen luoma samettinen iltapuku, joka jätti häen toisen olkapäänsä paljaaksi.
- Löysin tämän Katri Niskasen liikkeestä, Mari kertoi.

Pariskunta pohti menevänsä mahdollisesti piipahtamaan Linnan jatkoilla, mutta kovin pitkää iltaa heille ei ollut luvassa, sillä Jerellä on lauantaina työpäivä.
- Huomenna pelataan Oulussa. Aamulla lennetään sinne, Jere kertoi perjantai-iltana Linnan juhlahumussa.
Lue myös: Mitä ihmettä! Linnan juhlien punaiselle matolle putosi mysteerinen pötkylä - katso pysäyttävä kuva!