Helsinki pysyy Hollywoodia valloittavan Jasper Pääkkösen kotina – ”En ole edes unelmoinut muualle muutosta!”

Jasper Pääkkönen, 39, näytteli Spike Leen Oscar- ja Golden Globe -ehdokkuuksia saaneessa BlacKkKlansman-elokuvassa. Yhteistyö Spike Leen kanssa sai jatkoa alkuvuodesta, kun hän kuvasi Thaimaan viidakossa Da 5 Bloods -nimisen Netflix-elokuvan.
Kansainvälisellä rintamalla riittää töitä myös jatkossa, sillä Jarper on kiinnitetty Stephen Kingin Musta Torni -kirjasarjaan perustuvaan tv-sarjaan. Hän ei kuitenkaan haaveile muutosta ulkomaille töiden perässä.

– Helsinki on kotikapunkini, ja täällä myös jatkossa asun. En ole koskaan edes unelmoinut muualle muutosta. Työt ovat vieneet minua pitkin maailmaa, sillä asuin pitkään Dublinissa kuvatessamme Viikingit-sarjaa.
Ensi syksynä Jasper tekee näyttävän paluun kotimaisen elokuvatuotannon pariin, kun hän aloittaa Antti J. Jokisen ohjauksessa Ilkka Remeksen kirjoihin perustuvan Omerta-elokuvasarjan kuvaukset.
Edellisen kerran hän on näytellyt Suomessa vuonna 2015 ensi-iltansa saaneessa Vares-elokuvassa.

– Kansainväliset työt ovat pitäneet minut sen verran kiireisenä, etten ole ehtinyt ajattelemaan edes kotimaisia elokuvaprojekteja. Viikingit työllistivät kahden vuoden ajan, ja sen jälkeen töitä on ollut niin paljon, etten ole voinut edes aikataulullisista syistä ottaa rooleja vastaan kotimaisista tuotannnoista. Olen kuitenkin koko ajan odottanut oikeanlaista hanketta, johon haluan hypätä mukaan.

Pääroolissa loistava Jasper on iloinen elokuvasarjasta etenkin, koska pääsee tekemään töitä hyvien ystäviensä kanssa. Elokuvaa tähdittävät hänen lisäkseen muun muassa Peter Franzén, Tommi Korpela, Eero Milonoff ja Krista Kosonen.
– Olemme tehneet Peterin kanssa edellisen kerran töitä yhdessä Viikingeissä, mutta siitäkin on jo useita vuosia. Eeron kanssa kävimme samaan aikaan Kallion lukion Helsingissä ja olemme näytelleet aikaisemmin yhdessä ainoastaan Pahat pojat -elokuvassa. Tommi on taas perhokalastuskaverini, Jasper kertoo.
No jopas! Jasper Pääkkösen Alexandra-rakas alastomana Lapin talvimaisemissa: "Wau" – katso!
Hän pääsee ensimmäistä kertaa tekemään töitä hyvän ystävänsä Antti J. Jokisen kanssa.
– Olemme keskustelleet yhteisillä kalareissuilla, että olisi kiva tehdä töitä yhdessä. Nyt se vihdoin toteutuu, Jasper iloitsee.
Ilkka Remeksen kirjat ovat ennestään tuttuja Jasperille, joka kertoo lukeneensa 6/12-kirjan jo vuosia sitten.
– En ole ahminut Remeksen tuotantoa, mutta useita kirjoja on kuitenkin tullut luettua. Remeksen kirjoja yhdistää elokuvallisuus, Jasper kertoo.