Häätötuomion kotoaan saaneet Juhani Palmu ja Leila-vaimo surullisina: Jos meidät ahdistetaan pois, niin…

Seiska uutisoi aikaisemmin taiteilija Juhani Palmun, 73, asunto-ongelmista. Juhani on joutunut Leila-vaimonsa, 53, kanssa käymään kamppailua oman kodin ja gallerian puolesta, kun he saivat häätötuomion maksamattomien vuokrien takia.
Palmut ovat tietoisia häätöuhasta. He ovat muutekin jo pitkään pohtineet muuttoa Alahärmästä Helsinkiin, koska kaksikerroksisessa pohjalaistalossa eläminen on pyörätuolissa liikkuvalle taiteilijalle vaikeaa.
– Jos meidät ahdistetaan pois, tämän pitää jäädä museoksi. Silloin voin poistua täältä hyvillä mielin, muuten en, Leila jyrähtää.
Juhani aloitti maalaamisen 1970-luvulla asuessaan Alahärmässä.
– Täällähän on miljöö ja kaikki, mitä olen maalannut 40 vuoden aikana. Sen tähden tästä pitää tehdä museo pidemmän päälle tai koska vain, Juhani pohtii.