Ex-tähtifutari Alexei Eremenko junior pettyi Suomeen: Lasten on parempi olla Venäjällä!

Suomen tunnetuimpiin jalkapalloammatilaisiin lukeutuva Alexei Eremenko junior myy Itä-Helsingissä sijaitsevaa luksuskotiaan. Kirjaimellisesti Herttoniemenrantaan rakennetussa upeassa rivitalossa on 149 neliötä.
KATSO LUKSUSKODIN SISÄKUVAT TÄÄLTÄ!
Alexei lopetti syksyllä pitkän uransa. Hän ehti pelata ammattilaisena muun muassa Italiassa ja Venäjällä, jonne hän nyt muuttaa perheensä kanssa.
– Me muutamme Moskovaan. Haluan, että lapseni käyvät koulun siellä. Lisäksi Daniil-poikani pelaa siellä jalkapalloa. Muutenkaan Suomi ei ole enää se Suomi, jonne muutin 25 vuotta sitten, Alexei kertoo Seiskalle.
Eremenko ei kuitenkaan suostu erittelemään miten Suomi on muuttunut.
– Monet asiat, mutta ne pidän itselläni. Minulla on Stadissa paljon tuttuja, ja Suomi on aina sydämessäni, mutta päätimme, että lapsilla on parempi olla Venäjällä. Venäjän arvot ja elämäntapa ovat perheelleni tosi tärkeitä, Alexei muotoilee.
Alexein perheeseen kuuluu Natalie-vaimo, kaksi lasta ja yorkshirenterrieri Tiffany.