Eronnut laulaja Sani haluaa vahvan miehen: Tinder ei ole minun paikkani!

Laulaja Saija ”Sani” Aartelan, 48, henkilökohtaisessa elämässä on riittänyt tapahtumia. Sanin ja häntä 17 vuotta nuoremman muusikon Samuli Erkkilän kihlaus purkautui keväällä. Pari ehti seurustella viisi vuotta, ja he asuivat avoliitossa, mutta eron myötä Samuli on muuttanut pois.
Laulaja Sanin pitkä parisuhde päättyi: ”Eron syyt ovat sellaisia, että en niistä halua puhua!”
Sani uskoo edelleen vahvasti rakkauteen ja sen löytymiseen uudelleen.
– Miehen pitää olla niin vahva, että jaksaa kantaa naista sekä vahvoina että heikkoina hetkinä. Kyllä se päivä koittaa vielä, kun saan viereeni ihmisen, joka jaksaa kantaa hautaan asti.
Deittipalveluista Sani ei tällaista miestä usko löytävänsä. Hän uskoo aitoihin kohtaamisiin ja kohtaloihin.
– On kiva, että tindereitä ja muita on olemassa, mutta ne eivät ole minun paikkojani.

– Kyllä homma on niin, että kaikki tapahtumat ovat valmiiksi kirjoitettuja reittejä meille, olemme täällä vain marionetteja, Sani toteaa vakaasti.
Mitä tahansa elämässä sattuukin, Sani uskoo ajan lopulta parantavan haavat.
– Vaikka välillä kouraiseekin syvältä, niin se on matka eheytymiseen. Meille jokaiselle on määrätty täällä monia tehtäviä, ja koko elämä on oppimista.
Sanin mukaan elämän yllättävät vaikeudet pitää uskaltaa vain kohdata.
– Jotkut joutuvat menemään rankemman kautta, toiset jotain toisenlaista polkua. Kaikki tuo kuitenkin lopulta vahvuutta. Itselleen ja muille pitää olla armollinen.
Suosikkilaulajan asenteella onkin helppo katsoa tulevaisuuteen luottavaisin mielin.
– Ympärilläni on paljon ihania ihmisiä, ja paljon hyviä hetkiä on vielä tulossa, Sani hymyilee.