Erik Haula elää NHL-unelmaansa Nevadan autiomaassa – ”Jopa harjoituksemme ovat loppuunmyytyjä!”

Erik Haula elää NHL-unelmaa.
Mainos
Mainos päättyy

Las Vegas tunnetaan uhkapeleistään, kasinoistaan ja loistohotelleistaan, mutta nykyään myös ammattilaisjääkiekkojoukkueestaan. Kaupungin ylpeys Vegas Golden Knights on NHL:n tuorein laajennusjoukkue – ja vieläpä erittäin hyvä sellainen.

– Kun tulin tänne, en oikein aluksi tiennyt, mitä odottaa, Golden Knightsin tuulennopea hyökkääjä Erik Haula, 28, sanoo Seiskalle Las Vegasin lämmössä.

– Mutta nyt kun täällä on asunut toista vuotta, niin kyseessä on yksi koko liigan parhaimmista paikoista pelata lätkää.

Golden Knights pelaa loppuunmyydyille yleisöille. – Eihän sitä olisi ikinä uskonut, että täällä fanitetaan lätkää niin hurjasti, Erik ihmettelee.
Golden Knights pelaa loppuunmyydyille yleisöille. – Eihän sitä olisi ikinä uskonut, että täällä fanitetaan lätkää niin hurjasti, Erik ihmettelee.

Viime kaudella NHL:ään liittynyt Golden Knights rikkoi neitsytkaudellaan useita ennätyksiä. Se selviytyi sensaatiomaisesti heti kättelyssä Stanley Cupin finaaleihin. Myös kuluneella kaudella Golden Knights esitti kapeassa askissa väkeviä otteita, vaikka kausi päättyikin kirvelestästi paljon puhuttaneessa seiskapelissä San Jose Sharksia vastaan.

Mainos
Mainos päättyy

NHL-tähti Erik Haula esittelee tyrmäävän kauniin Kristen-rakkaansa: Kesähäät Las Vegasissa!

Golden Knights on yhtä kaikki erittäin vakavasti otettava NHL-organisaatio, ja meno uutuuttaan hohtavassa jättihallissa on sen mukainen. Liput Las Vegasin kuuluisan Stripin varrella sijaitsevaan T-Mobile Arenaan ovat hintavia, mutta ne menevät kuin kuumille kiville. Otteluissa vallitsee kerrassaan käsittämätön karnevaalitunnelma.

– Fanimme ovat uskomattomia. Ja he ovat paikallisia, eivät mitään turisteja. Joskus jopa harjoituksemme ovat loppuunmyytyjä, Erik hämmästelee.

Vegasin kiekkobuumi on niin käsittämätön, ettei sitä edes pysty selittämään. – Kyllä se pitää itse kokea, Erik naurahtaa. Porilaisen rinnalla Golden Knightsin maskotti Chance.
Vegasin kiekkobuumi on niin käsittämätön, ettei sitä edes pysty selittämään. – Kyllä se pitää itse kokea, Erik naurahtaa. Porilaisen rinnalla Golden Knightsin maskotti Chance.

– Se lätkäbuumi, mikä täällä on lähtenyt käyntiin, on ihan käsittämätöntä.

Kertomisen arvoinen on myös Erikin ura. Keväällä 2008 porilaispoika seurasi lähinnä sivusta, kuinka Ässien A-nuorten joukkue juhli SM-hopeaa.

– Pelasin nelosketjussa, meillä oli tosi hyvä jengi silloin. Tiedä sitten, miten seuraava kausi Ässissä olisi sujunut...

Mainos
Mainos päättyy

Se jää ikuiseksi arvoitukseksi. Erik suuntasi seuraavana syksynä yhdysvaltalaiseen sisäoppilaitokseen. Sieltä matka jatkui juniorijääkiekkoliiga USHL:ään ja edelleen NCAA:han, Minnesotan yliopistojoukkueeseen.

Viisi vuotta sen jälkeen kun Erik karisti kotikaupunkinsa pölyt kannoiltaan, hän pelasi elämänsä ensimmäisen NHL-ottelun. Miljoonien pikkupoikien unelma oli käynyt toteen.

– Muistan, miten silloin aikoinaan rupattelimme perheen parissa Porissa, olisiko ehkä mahdollista lähteä Jenkkeihin opiskelemaan ja pelaamaan lätkää, Erik pohtii.

– Ei ole olemassa mitään oikeaa tai väärää reittiä, mutta se oli oikea reitti minulle. Siitä iso kiitos vanhemmilleni.

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan
Erik Haula elää NHL-unelmaansa Nevadan autiomaassa – ”Jopa harjoituksemme ovat loppuunmyytyjä!”