Antti Herlinillä on tontteja vaikka muille jakaa: tällainen on hänen perhetilansa - kuvat!

Suomen rikkain mies Antti Herlin omistaa maatilan jos toisenkin. Torstaina (3.4.) ilmestynyt Seiska kertoi, että Antti osti äskettäin yli 10 miljoonaa euroa maksaneen 230 hehtaarin maatilan Kirkkonummen Porkkalasta.
Antti tuskin muuttaa pysyvästi asumaan uudelle tontilleen, sillä Antin nykyinen koti sijaitsee vain vähän yli 10 kilometrin päässä. Antti asuu Herlinien Thorsvik-nimisellä 850 hehtaarin perhetilalla.

Thorsvikin kartano on ollut Herlinin suvun hallussa vuodesta 1912. Kartano meni sodan aikana todella huonoon kuntoon, mutta Antin Pekka-isä kunnosti sen vanhaan loistoonsa 50-luvulla. Antti perheineen muutti kartanoon 80-luvun lopussa.

Peltopinta-alaa maatilalla on 240, luonnonlaidunta 70, metsää 440 ja muuta maata 100 hehtaaria. Antti on tunnetusti innokas maajussi ja hän on käytänyt alueen pinta-alan tehokkaasti hyväkseen.
Maanviljelyn ohella rahakas farmari kasvattaa muun muassa hereford-pihvikarjaa. Paksusta tilipussistaan huolimatta Antti nosti viime vuonna lähes 254 000 euroa maataloustukea.

Seiska ilmassa -juttu Thorsvikin kartanosta julkaistiin Seiskassa 12/2012.

KATSO MYÖS:
NEWS maanantai: Herlinin ökytontti ja Idols-tähden kosteat synttäribileet!