Aira Samulin: Lapseni pahoittivat mielensä omaelämäkerrastani!

Ikinuori Aira Samulin, 89, laittoi elämänsä jo kolmannen kerran kansien väliin, kun syyskuussa ilmestyi Sauli Miettisen kirjoittama Uskomaton Aira Samulin -omaelämäkerta. Kirjassa hän pui suhdetta lastensa Jarin ja Pirjon isään.
- Annoin kasvot perheväkivallalle jo 1980-luvulla, jolloin lasteni isä kuoli. Hänen elämänsä oli sitä sorttia, ettei se ennustanut pitkää ikää. Kun elin väkivaltaisessa parisuhteessa, olin vaiti kuin muuri. En olisi saanut olla, mutta se kuului siihen aikaan. Jos en olisi alkanut puhua perheväkivallasta, asioista oltaisiin vieläkin hiljaa. Uskon, että olen ollut tässä asiassa suunnannäyttäjä, Aira toteaa Seiskalle.
Tanssinopettajana mittavan uran luonut Aira oli alle 20-vuotias, kun hän ajautui suhteeseen lastensa isän kanssa. Näin jälkeenpäin Aira haluaisi sanoa itselleen, että hänen olisi pitänyt lähteä suhteesta, kun mies pieksi hänet ensimmäisen kerran.
- En voi kuitenkaan katua mennyttä elämää, sillä ilman sitä suhdetta minulla ei olisi ihania lapsiani, Aira toteaa.

Lapsilleen Aira haluaisi kertoa jotain hyvää heidän isästään, mutta se on vaikeaa, sillä ex-mieheen liittyy niin paljon ikäviä muistoja.
- Lapsille tekee pahaa, kun heidän isästään sanotaan ikäviä asioita – eikä se katso ikää. Kun kirjoitin ensimmäisen kerran lasteni isästä 1980-luvulla, se satutti Jaria ja Pirjoa pahasti. Nyt kirjoitin asiat vielä uudelleen, mutta koen, että elämäntehtäväni on puhua vaikeista asioista ääneen. Uusi kirja ei ole onneksi satuttanut lapsia yhtä paljon kuin edellinen. Totuus on kuitenkin totuus.
Aira naurahtaa, ettei ole toistaiseksi ennättänyt lukemaan omaa kirjaansa.
- Ei ole ollut aikaa. Luin sen läpi kirjoitusvaiheessa, ettei kirjaan jää asiavirheitä. Kirjan sisällön sijaan paneudun siihen, että vuodet, paikkakunnat ja nimet ovat oikein. Kirjaa kirjoittaessa menetin yöuneni, sillä mietin asioita liikaa.
Kirjoillaan Aira on halunnut auttaa ihmisiä, jotka kamppailevat nyt samoissa tilanteissa, joiden kanssa hän kamppaili vuosikymmeniä sitten. Perheväkivallan lisäksi Aira on puhunut avoimesti mielisairaudesta. Skitsofrenian takia hänen Pirjo-tyttärensä on ollut laitoshoidossa lähes 50 vuotta.
- Perheessäni on ollut aina yksi tai kaksi mielisairasta.