Oikeudessa ryvennyt Johnny Depp liittyi Tiktokiin - ”Siirrytään eteenpäin!”

Katkera oikeustaisto näyttelijä Johnny Deppin, 58, ja tämän ex-vaimo Amber Heardin, 36, välillä sai päätöksensä viime viikolla (1.6.).
Amber tuomittiin maksamaan Johnnylle kunnianloukkauksesta 15 miljoonaa euroa.
Monista supersuosituista elokuvista tuttu Johnny liittyi tällä viikolla Tiktok-videopalveluun. Näyttelijä on parissa päivässä kerännyt palvelussa 11,5 miljoonaa seuraajaa ja tykkäyksiä hänen ainoalla videollaan on jo 8,5 miljoonaa.
Tiistaina julkaistussa videossa on kooste hänen kiertueestaan kitaristi Jeff Beckin yhtyeen keikkakokoonpanossa.
Huomioitavaa julkaisussa on videon yhteyteen kirjoitettu teksti, joka on selvästi osoitettu Johnnya oikeustaisteluissa tukeneille faneille.
- Kaikille arvokkaimmille, uskollisimmille ja horjumattomille tukijoilleni. Olemme olleet kaikkialla yhdessä, nähneet kaiken yhdessä ja kulkeneet samaa tietä yhdessä. Teimme kaiken yhdessä, koska sinä välitit. Ja nyt menemme eteenpäin yhdessä. Olette, kuten aina, työnantajiani, enkä taaskaan voi kiittää teitä muuten kuin kiittämällä. Kiitos siis, Johnny kirjoittaa vapaasti suomennettuna.
Lue myös: Johnny Depp tulee Suomeen!
Videon näkee myös näyttelijän Instagramista.
TikTok toimi viikkoja kestäneen oikeudenkäynnin suosittuna näyttämönä. Oikeudenkäyntiä seuranneet henkilöt julkaisivat palvelussa ahkerasti spekulointeja, mielipiteitä ja humoristisia videopätkiä.
Oikeussalista tehtyä livelähetystä pystyi jopa seuraamaan nuorten suosimalla alustalla.
Johnnyn asianajajat Ben Chew ja Camille Vasquez nousivat huippusuosioon videoklippien kautta, ja tiktokkaajista alkoi muodostua heille omaa fanikuntansa.
Lue myös: Kuuluisat suomalaiset iloitsevat Johnny Deppin voitosta oikeudenkäynnissä: "Oikeutta"