Kuningatar Margareeta, 82, joutuu leikkaukseen - niskuroi lääkärin ohjeita vastaan

Tanskan kuningatar Margareeta menee tänään keskiviikkona leikkaukseen. Hovi tiedottaa, että Margareetan selkäleikkaus tehdään Rigshospitalet-sairaalassa Tukholmassa.
Hovi ei ole tiedottanut, mistä syystä kuningattaren selkää leikataan. Tanskan SE og HØR -lehden haastattelema lääkäri spekuloi yleisellä tasolla, että selkävaivat voivat johtua esimerkiksi välilevytyrästä tai osteoporoosista. Kuningattaren äiti, kuningatar Ingrid, kärvisteli osteoporoosin kanssa aikanaan.
Kuningatar Margareeta avautuu terveysongelmistaan: ”Selkäni ei pidä seisomisesta”
Kunigatar Margareetalla on ollut selkävaivoja pitkään. Hän on emännöinyt kuninkaallisia edustustilaisuuksia istuen. Hän on myös joutunut perumaan työtehtäviään selkävaivojensa vuoksi.
– Aiemmin saatoin seistä yhtenään ja unohtaa istua, vaikka siihen olisi ollut mahdollisuus. Enää selkäni ei pidä seisomisesta, Margareeta kertoi vastikään Søndag-lehdelle.
Rigshospitalet-sairaalan verkkosivuilla on selkeät ohjeet leikkaukseen valmistautumiseen. Sivustolla kerrotaan, että tupakointi pitäisi lopettaa ennen leikkausta eikä sauhuttelua saisi aloittaa leikkauksen jälkeen. Tupakointi nimittäin lisää komplikaatioiden riskiä.
Erikoinen veto! Kuningatar Margareeta nosti perheriidan julkisuuteen

Margareeta on tunnettu sauhuttelustaan. Hän on rössötellyt vuosikymmenet. Kuningattaren suosikkitupakka on kreikkalaisen Karelia-merkin filtterittömät tupakat. Kuningatar on todennut, että muut savukkeet eivät maistu miltään.
Mitä ilmeisimmin kuningattarella ei ole aikomustakaan lopettaa tupakointia edes leikkauksensa takia. Vielä viime viikolla kuningatar linjasi Weekendavisen-lehden haastattelussa, ettei hän edes harkitse tupakoinnin lopettamista.
Kuningatar Margareeta on kärvistellyt selkäongelmien kanssa jo 20 vuotta. Hänen selkäytimensä ahtaumaa operoitiin vuonna 2003.