Hovi sai tarpeekseen kohurakkaasta! Prinsessa Märtha Louise avautuu tilanteestaan: ”Ei olisi käynyt näin, jos olisin mies”
Norjan hovi ilmoitti marraskuussa prinsessa Märtha Louisen jättävän viralliset tehtävänsä hovissa. Hän saa pitää tittelinsä sekä asemansa prinsessa Märtha Louise -säätiön puheenjohtajana.
Syynä potkuihin oli prinsessan šamaanirakas Durek Verrett, joka toistuvasti hämmentää kiistanalaisilla näkymyksillään ja vaihtoehtohoidoillaan.
Norjan prinsessa Märtha Louiselta shokki-ilmoitus: luopuu virkatehtävistään
Viimeinen niitti hoville oli, kun Durek kaupitteli netissä lähes 200 euron hintaista medaljongia väittäen sen auttavan koronasta toipumisessa.
Nyt prinsessa avaa vihdoin sanaisen arkkunsa ”potkuistaan”.
– Minua ei heitetty ulos hovista sen takia, mitä olen tehnyt, vaan kihlattuni takia. Tai lähinnä sen vuoksi, miten hänet halutaan nähdä.
– En usko, että minulle olisi käynyt näin, jos olisin mies, prinsessa tilittää SVT:n haastattelussa.
Märtha Louisen kohurakas Durek Verrett avautui: Tämän takia häät lykkääntyvät
Prinsessa myös väittää, että hänen miehensä kohutut medaljonkipuheet oli irrotettu kontekstista.
Vaikka edustustehtävät hovissa ovat nyt ohitse, Märtha Louise elättelee edelleen toivoa.
– Olen halukas palaamaan kuninkaallisten velvollisuuksien pariin, jos se suinkin vain on mahdollista.
Norjan hovi ei ole halunnut kommentoida prinsessan Ruotsin tv:lle antamaa haastattelua millään tavalla.
Tilaa Seiska tästä!
Oletko jo tilaaja? Lue tuoreimman Seiskan digilehti tästä.
Tuoreimman Seiskan löydät myös kaikista hyvin varustelluista Lehtipisteistä.
Kuulitko mehukkaan julkkisjuorun? Nappasitko kohukuvan? Soita 044 567 7777, tai lähetä vinkki lomakkeella.