Suomessa valmistaudutaan parhaillaan kuumimpaan hiihtolomakauteen. Luontoäiti ei ole kuitenkaan juuri kurkkinut kalenteria, sillä valtaosassa maata vallitsee varsin vetinen ja loskainen sää.
Eikä se siitä ole juuri paremmaksi muuttumassa. Näin ainakin varoittelee Yleltä tuttu suosikkimeteorologi Anniina Valtonen, joka lataa Seiskalle lohduttoman ennusteensa.
– Sää jatkuu epävakaisena ja matalapainevoittoisena sekä lauhana. Eli hiihtolomalle on luvassa luultavasti samantyyppistä säätä kuin tällä viikolla, Anniina arvioi.

Pieni valonpilkahdus
Kummalliset matalapaineet ovat valssanneet Suomen yllä jo hyvän tovin. Niiden myötä lumisateet ovat monin paikoin muuttuneet vedeksi lämpötilojen huidellessa nollassa tai etelässä jopa plusasteissa. Sää on suoraan sanottuna ollut sitä itseään.
Täysin toivoton tilanne ei kuitenkaan ole. Anniina väläyttelee lomalaisten ja miksei muidenkin iloksi pientä valonpilkahdusta horisontissa.

"Kannattaa viettää Lapissa"
– Voi olla, että ehkä muutama ekstra-aurinkoinen pakkaspäivä siellä voisi olla mukana, Anniina sanoo tuleviin viikkoihin viitaten.
– Mutta jos haluaa poutaa, lunta ja pakkasta, niin hiihtolomat kannattaa viettää Lapissa!

Onnistunut aluevaltaus
Ylen säälähetysten ilopillerinä tunnettu Anniina on niin suosittu tv-hahmo, että nastolalainen on ollut ehdolla suosituimman televisioesiintyjän Venla-palkinnon saajaksi.
Lue myös: Ylen sääosuuksien tv-tähti Anniina Valtonen pitää matalaa profiilia: Ihan väärä reitti julkkikseksi!
Viime aikoina hänen aurinkoista olemustaan on saattanut ihastella myös Ylen Puoli seitsemän -ohjelmassa, jota Anniina on kunnioittanut läsnäolollaan perjantaisin.
– Puoli seiskaa on ollut kiva tehdä, mutta opettelen sitä vielä – koko Suomen edessä! hän nauraa.
– En koe olevani vielä juontaja, mutta osaan kyllä keskustella asioista.