Onko tässä alkavan hiihtokauden musta hevonen? Arvokisakullasta unelmoivalta Krista Pärmäkoskelta varoituksen sanat: "Kannattaa muistaa, että..."

Kaksi MM- ja olympiahopeaa, kolme MM-pronssia ja viisi olympiapronssia. Huikean hiihtouran sivakoineelta Krista Pärmäkoskelta puuttuu yhä arvokisakulta, joten alkavalla kaudella tähtäimessä on luonnollisesti värisuoran täydentäminen.
– Niitä himmeämpiä mitaleja löytyy jo tosiaan ennestään, joten kyllähän se kaikkein kirkkain sieltä kiinnostaisi, Krista suunnittelee Seiskalle.
Kristan unelma uransa ensimmäisestä arvokisakullasta voi tällä kaudella hyvinkin toteutua. Ainakaan esteenä eivät enää ole kansainvälisisistä kisoista suljetut venäläistähdet eikä uransa lopettanut Norjan Therese Johaug - ellei tämä sitten päätä palata laduille.
– Voitosta taistelee silti kymmenkunta kovaa hiihtäjää. Kannattaa muistaa, että aina nousee uusia tähtiä tilalle. Esimerkiksi Ruotsin Linn Svahn voi hyvinkin olla nyt musta hevonen, Krista varoittelee.
Krista sivakoi alkavaan kauteen kullankiilto silmissään mutta muistuttaa, että unelman toteutumista varten kaiken pitää onnistua nappiin.
– Totta kai kulta kiinnostaisi, mutta ihan kaiken pitää onnistua sinä päivänä nappiin. Tavoitteeni on olla hyvässä kunnossa sekä Tour de Skilla että MM-kisoissa, Krsita painottaa.
– Ja onhan meillä viestissäkin hyvät mahdollisuudet! Naisten joukkue on kovassa kunnossa, joten herkullinen tilanne siinäkin.

Tiesitkö? Krista Pärmäkoski on todellinen jauhopeukalo – tätä huippuhiihtäjän herkkua himoitaan!
Krista Pärmäkosken hiihtouran loppu lähenee – käsityöläisyys kiinnostaa
Tilaa Seiska tästä!
Oletko jo tilaaja? Lue tuoreimman Seiskan digilehti tästä.
Tuoreimman Seiskan löydät myös kaikista hyvin varustelluista Lehtipisteistä.
Kuulitko mehukkaan julkkisjuorun? Nappasitko kohukuvan? Soita 044 567 7777, tai lähetä vinkki lomakkeella.