Tommi Läntinen ei juonut viiniä Vain elämää -kuvauksissa: ”Se on oma asiani!”

Jo 1970-luvulta lähtien keikkaillut Tommi Läntinen on tehnyt viime vuosina uutta tulemista Tähdet, tähdet -ohjelman ja Uuden Musiikin Kilpailun myötä. Vain elämää on hänelle luonnollinen jatkumo.
– Vaikka olenkin tunnettu, se ei tarkoita, että pelkästään sillämaksetaan laskuja. On fakta, että markkina-arvoni ja suhdanteet kohoavat ohjelman myötä, Tommi myöntää.
Tommi Läntinen vaihtoi glamourin urheiluun – ”Vapauttavaa olla perse pystyssä”
Hän ei luistanut terveellisistä elämäntavoistaan ohjelman kuvauksissa. Tänä vuonna hänelle tuli täyteen 10 vuotta korkin kiinni laittamisesta. Se, että suurin osa ohjelman tähdistä ei sylje lasiin, ei häirinnyt Tommia kuvauksissa, joissa oli alkoholitarjoilua.
– Minä en juo, ja se on oma asiani. En tee siitä mitään numeroa ja pärjään hyvin muun seurueen kanssa, Tommi linjaa.
Tommille antoisinta ohjelmassa oli artistien välille muodostunut vahva yhteisöllisyyden tunne.

Tommi Läntinen koki rajua ilkivaltaa keikkareissulla: ”Olisi voinut tulla ruumiita”