Teuvo Hakkarainen menetti äitinsä – muistisairaus esti hyvästit

Teuvo Hakkarainen
Mainos
Mainos päättyy

Europarlamentaarikko Teuvo Hakkaraisen (ps.), 62, äiti Hilja-Kyllikki Hakkarainen kuoli 2. kesäkuuta 85 vuoden iässä. Nivelreumaa 1970-luvulta saakka potenut Hilja-Kyllikki asui viimeiset aikansa Keiteleen palvelukodissa.

Teuvo Hakkarainen yllättää suhdestatuksellaan: Olen sinkku ja yhä kihloissa!

Esikoispoika Teuvo kuuli äitinsä poismenosta olleessaan työmatkalla Brysselissä.

– Näin äidin viimeisen kerran äitienpäivänä. Silloin hän oli vielä aika pirteä. Muisti häneltä oli mennyt lopussa. Ei hän minua enää tuntenut, Teuvo kertoo.

Mainos
Mainos päättyy

– Loppuaikoina ei paljon yhteyksiä pidetty, kun olin ulkomailla töiden takia, Teuvo sanoo.

Teuvo Hakkarainen näki äitinsä Hilja-Kyllikin viimestä kertaa äitienpäivänä. Yhteiskuva on joulukuulta 2011.
Teuvo Hakkarainen näki äitinsä Hilja-Kyllikin viimestä kertaa äitienpäivänä. Yhteiskuva on joulukuulta 2011.

Kuva julki! Teuvo Hakkarainen hämmästytti lastenvaunujen kanssa brysseliläisessä sinkkupuistossa

Paikallislehti Viitasaaren seudussa julkaistiin viime viikolla Hilja-Kyllikin kuolinilmoitus, jossa rakasta äitiä ja isoäitiä jäi kaipaamaan liuta lähisukua.

Päivänä kauniin kesäisen hiljeni sydän kultainen. Lähtösi vaikea kestää on, surumme suurin ja sanaton. Lohtuna muistot rakkaat, kuuluu muistovärssy.

Seiskasta

TILAA SEISKA TÄSTÄ!

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan