Kehonrakentaja Tapani "Tape" Valkoselle osallistuminen Eeva Malinin 60-vuotisjuhlille ei ollut itsestäänselvyys. Rajun koronasairauden runtelemalle Tapelle oli pieni ihme olla ylipäänsä tolpillaan – niin rankat ajat hän on käynyt läpi.
Lue myös: Tape Valkonen kiidätettiin ambulanssilla sairaalaan
– Toipilashan minä vielä olen, mutta olen edistynyt hirveästi. Kukaan ei varmasti ole tehnyt enempää töitä kuntoutumisensa eteen, Tape tuumasi Seiskalle Rymy-Eetun salissa.
– Minulla on täällä ravintolassakin happilaite odottamassa eteisessä, jos sattuisin tarvitsemaan sitä. Juuri nyt kuitenkin pärjään ilman lisähappea.

Lue myös: Näin tehohoidossa virunut Tape Valkonen voi nyt - tuoreet kuvat
Hoidettiin teho-osastolla
Kauneusyrittäjä Tiina Jylhä-Valkosen, 60, aviomiehenä tunnetun Tapen henkilökohtainen helvetti kärjistyi viime kevättalvena, jolloin koronatartunnasta johtunut heikko kunto vei bodarin sairaalaan ja lopulta tehohoitoon asti.
– En muista mitään alkuvuodesta 2022. Sairastuin koronaan helmi-maaliskuun vaihteessa, ja maaliskuussa olin muutaman viikon tehovalvonnassa. Kotiin pääsin vasta kesällä, pitkään Päijät-Hämeen keskussairaalassa kärvistellyt Tape muistelee.

Lue myös: Tunnistaisitko? Tältä Tiina Jylhän Tape-rakas näytti kehonrakennusuransa alussa
Raavas mies herkistyy silminnähden kysyttäessä, miltä juhlahumu tuntui kaikkien koettelemuksien jälkeen.
– Juhlat on aina juhlat. Eeva on vanha ystäväni, en voinut jättää näitä väliin.
Tilaa Seiska tästä!
Oletko jo tilaaja? Lue tuoreimman Seiskan digilehti tästä.
Tuoreimman Seiskan löydät myös kaikista hyvin varustelluista Lehtipisteistä.
Kuulitko mehukkaan julkkisjuorun? Nappasitko kohukuvan? Soita 044 567 7777, tai lähetä vinkki lomakkeella.