Shirly Karvinen paljasti salaisen paheensa: "Sen takia annan itselleni armoa"

Shirly Karvinen
Mainos
Mainos päättyy

Juontaja Shirly Karvinen, 30, paljastaa salaisen paheensa.

Shirly kertoo Instagram-tilillään asiasta, jonka nosti puheeksi tarinoissaan jo viime viikon puolella.

Lontoossa matkaillut juontaja kärsii yliajattelusta.

- Paljastin perjantaina stoorien puolella, että mun ”salainen pahe” on yliajattelu. Nopeasti huomasi, että siellä ruudun toisella puolella on aika iso joukko teitä, jotka kärsii samasta, hän kirjoittaa.

Mainos
Mainos päättyy

Shirly sanoo hänelle tulleen paljon kysymyksiä siitä, miten on oppinut elämään sen kanssa. Hän toteaa, ettei hänellä ole siihen mitään yhtä niksiä, mutta hän jakaa kuitenkin pari asiaa, jotka on oppinut yliajattelusta.

- Se miten yleistä yliajattelu on, on jo ensimmäinen merkki siitä, että usein ihmisillä pyörii ajatukset paljon omien juttujen ja mitäköhän ihmiset ajattelee musta - ajatusten ympärillä, hän perustelee.

- Voisin kuvitella, et harvemmin 00.02 kenellekään toiselle kun mulle iskee ajatus 3 vuoden takaa, et miten se Shirly sillon olikin niin tyhmä? (Toivottavasti ei. Se on jo sit toinen keskustelu) Eli kun alkaa tulla epävarma fiilis muiden ajatuksista niin aika varmasti niillä pyörii ajatukset omissa jutuissa, ihan niinku sullakin, hän lohduttaa.

Näin näkyvän tatuoinnin Shirly Karvinen otti Lontoossa: "Äiti on taas pettynyt"

Shirlyä itseään on auttanut ymmärrys omien aivojensa toimintaa kohtaan ja siihen, miksi ne ovat alun perin analysoimaan jälkikäteen asioita ja jopa syyllistämään pahimmassa tapauksessa häntä.

- Se tapa on syntynyt mulle selviytymismekanismina, joka on liittyny sen aikaiseen ympäristöön. Sen takia annan ittelleni armoa, pikku Sirpa on tarvinnut sitä joskus.

Mainos
Mainos päättyy

Shirly yrittää muistaa yliajattelun tiukentaessa otetta, että universumissa hänkin on vain yksi ihminen miljardien muiden joukossa.

- Se mitä mä oon sanonu/tehny ei oo niin vakavaa, ettenkö mä voisi päästää jo irti, hän päättää syvällisen pohdintansa.

Kirkkokaljoittelua! Näin Shirly Karvinen ja Sanni nauttivat Lontoossa

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan
Shirly Karvinen paljasti salaisen paheensa: "Sen takia annan itselleni armoa"