Moni vastaantulija hymyilee, kun Matti ja Teppo Ruohonen käyskentelevät Turussa pitkin Aurajoen rantaa. Suomen suosituimmat iskelmäveljekset ovat kuitenkin katalan koronaviruksen kurittamia: on edettävä varoen, molempia yskittää yhä.
Katso videolta, kun Matille ja Tepolle myönnetään Seiskan Viihteen elämäntyöpalkinto:
– Korona on ollut siitä kumma tauti, että minulla on yhä jatkuvasti ihan hirveä väsymys päällä. Yötkin ovat outoja, kun välillä saan nukutuksi kolme ja välillä jopa yhdeksän tuntia. Koskaan ei tiedä, millainen yö on tulossa, Teppo, 74, ihmettelee.
– Kyllä sen huomaa, ettei tässä vielä olla kunnossa. Ei jaksa samalla tavalla kuin ennen. Tauti on ikävä kyllä vaikuttanut yleiskuntoon, yhä kalpeakasvoinen Matti, 73, komppaa ja yskäisee.

Live-esitys tyhjensi takin
Matti on ensimmäisiä päiviä tolpillaan lähes kolmeen viikkoon. Seiska tapasi maankuulut turkulaisveljekset maanantaina, jolloin kaksikko vielä toipui edellisviikon vedosta Lempäälän Ideaparkissa.
Viime viikon torstaina valtava yleisömeri todisti Matin ja Tepon rautaista live-esiintymistä. He näkivät kuitenkin vain puoli totuutta, sillä todellisuudessa varsinkin Matin takki oli aivan tyhjä.
– Olin todella puhki. Viimeisten biisien aikana puhti meinasi loppua kokonaan, varsinkin, kun ne olivat menevät kappaleet Kaiken takana on nainen ja Vauhti kiihtyy. Heiluin kuin heinämies mustat lasit päässä ja mietin, että huhhuh!
Lue lisää Matista ja Teposta tuoreimmasta Seiskasta!
Tilaa Seiska tästä!
Oletko jo tilaaja? Lue tuoreimman Seiskan digilehti tästä.
Tuoreimman Seiskan löydät myös kaikista hyvin varustelluista Lehtipisteistä.
Kuulitko mehukkaan julkkisjuorun? Nappasitko kohukuvan? Soita 044 567 7777, tai lähetä vinkki lomakkeella.