Remu Aaltonen seikkaili Marokossa: Kosin pesijätärtä!
Remu Aaltosella on takana 75 vuotta vähintäänkin värikkäitä kilometrejä. Niitä oli hyvä lähteä talven taittuessa muistelemaan helteiseen ja värikästä väkeä vilisevään Marokkoon.
Torikokouksia ja parrasvaloja rakastava maestro kyllästyi nopeasti vastailemaan kysymyksiin kotimaastaan.
Välillä hän oli jopa olevansa ukrainalainen, jos kysyjä oli "tarpeeksi rikollisen näköinen".
Eikä suotta! Remun kiiltäviä sormuksia himoitaan ja hipelöidään!
– Nyt ne hymyilee, mutta pimeällä kujalla löisi joku multa varmaan sormet poikki, rumpali kauhisteli.
Yhtenä matkapäivänä Remu päätyi ihmettelemään puissa pomppivia vuohia, ja pian oltiinkin pienen linnoituksen pihassa. Sisällä odotti yllätyksenä Remua varten kasattu studio!
Legenda innostui versioimaan melankolisia klassikkolaulujaan, joista monet muusikot myöhemmin ovat ammentaneet omaan tuotantoonsa.
Soittosessioiden ja hiekkamyrskyn jälkeen Remu kaipaili jo saunaan, sillä linnoituksen isäntä oli järjestänyt pesupäivän. Valitettavasti kuvaajaa ei päästetty turkkilaiseen saunaan hamamiin.
Hamamin naispesijä kuurasi Remun päästä varpaisiin niin lujasti, että Pohjolan rumpali suortui, nuortui ja kosi! Nainen vain nauroi ja raspasi kuin Rasputinia.
– Syytä olisi monen muunkin syntisen käydä puhdistuksessa sisäisesti ja ulkoisesti. Kun jaettu hymy jää päälle, niin ihminen on kuin uudestisyntynyt, Remu iloitsi.
Kuva! Rocklegenda Remu Aaltonen puhui rahasta ja piiloutui katseilta!
Tilaa Seiska tästä!
Oletko jo tilaaja? Lue tuoreimman Seiskan digilehti tästä.
Tuoreimman Seiskan löydät myös kaikista hyvin varustelluista Lehtipisteistä.
Kuulitko mehukkaan julkkisjuorun? Nappasitko kohukuvan? Soita 044 567 7777, tai lähetä vinkki lomakkeella.