Vihreiden ex-puheenjohtaja Touko Aalto, 37, tunnetaan aktiivisena olutmiehenä, joka viihtyy paljon baareissa lempiharrastuksensa parissa. Viime viikon lopulla Touko seurueineen oli kumoamassa kolpakoita Wallis-karaokebaarissa Helsingissä.
Paikallaolijoiden mukaan Toukon illanvietto sai kuitenkin ikävän käänteen pikkutunneilla, sillä ex-kansanedustajan seurue joutui kapakkatappeluun.
– Yhtäkkiä alkoi laseja hajoilla, ja porukkaa oli maassa painimassa. Touko ei painimiseen osallistunut, mutta rauhoitteli tilannetta puolen metrin päässä, silminnäkijät kertovat Seiskalle.

Lue myös: Nyt puhuu baaritappelun keskelle päätynyt Touko Aalto: Olin hakemassa puhelintani
”Muurasi silmän umpeen”
Tilanne kuumeni Toukon seurueessa olleen pikkutakkimiehen ja toisen asiakkaan välillä.
– Toukon kaveri muurasi nyrkillä toiselta mieheltä silmän umpeen. Nyrkkisankari livahti paikalta, ennen kuin portsarit tulivat tilanteeseen, baarikansa kertoo.

Kiivasta huutelua
Silminnäkijöiden mukaan Touko jäi selvittelemään tilannetta.
– Touko ei käynyt fyysisesti keneenkään käsiksi, mutta kiivasta keskustelua ja huutelua oli molempiin suuntiin. Portsari oli välissä rauhoittelemassa, Seiskalle kuvaillaan.
Touko Aalto putosi eduskunnasta 2019 vaaleissa. Noihin aikoihin hänellä oli kohuttu salasuhde Iris Flinkkilän kanssa. Syksyllä 2020 Touko kisaili Tanssii tähtien kanssa -ohjelmassa.
Nykyään Touko työskentelee Apteekkariliitossa yhteiskuntasuhteista vastaavana johtajana.